TSK`dan 11. Gözlem Noktası

TSK, Suriye`nin İdlib ilinde Astana anlaşmaları kapsamında 10 nolu 11. ateşkes gözlem noktasını kurdu.

TSK`dan 11. Gözlem Noktası

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki gözlem noktalarından 11`incisi olan 10 Nolu Gözlem Noktası`nı kurdu. TSK, Kazakistan`ın başkenti Astana`da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, 12 Ekim 2017`de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes takibi için başlattığı misyonu sürdürüyor.

İdlib`deki, TSK konvoyu İdlib`in güney kırsalındaki Zaviye bölgesinde 10 nolu 11. gözlem noktasını kurdu. TSK unsurlarının yeni gözlem noktasının çevre güvenliğiyle ilgili çalışmaları devam ediyor.- TSK`nın gözlem noktaları TSK`nın ateşkes gözlem misyonu için konuşlandığı noktaların birkaç kilometre karşısında Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli yabancı gruplar bulunuyor. Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu ve sınıra yaklaşık 35 kilometre mesafedeki Anadan ilçesi kırsalında bulunan 4 nolu gözlem noktası, Halep kırsalına hakimiyetiyle stratejik öneme sahip. İki nokta da rejim mevzilerine çok yakın konumda. Türkiye-Suriye sınırında en uzak gözlem noktası, yaklaşık 88 kilometre içerde bulunan Hama kırsalındaki Tel es Savvan`da (Morik) kurulan 9 nolu nokta. İdlib`in güneybatısında Zeytinlik bölgesindeki 12 nolu gözlem noktası ise sınıra yaklaşık 500 metre mesafede olmasıyla en yakın nokta konumunda. Son gözlem noktasının (11 nolu 12`inci) kurulmasıyla birlikte, İdlib`in kuzeyinden başlayan, Suriye toprakları içinde bir yay çizerek İdlib`in güneybatısında son bulan ateşkes gözlem hattı oluşturulmuş olacak.

Şimdiye kadar TSK`nın konuşlandığı noktalar şöyle:

1- 13 Ekim 2017 Dana ilçesindeki Salva köyü - 1 nolu gözlem noktası

2- 23 Ekim 2017 Daret İzze ilçesindeki Samaan Kalesi (Takle) köyü - 2 nolu

3- 19 Kasım 2017 Daret İzze ilçesindeki Akil Dağı - 3 nolu

4- 5 Şubat 2018 El Hader ilçesine bağlı Tel Eys köyü - 6 nolu

5- 9 Şubat 2018 Serakib ilçesine bağlı Tel Tukan köyü - 7 nolu

6- 15 Şubat 2018 Marretinuman ilçesine bağlı Sırman köyü - 8 nolu

7- 17 Mart 2018 Halep batı kırsalındaki Anadan (Tel Tamura) - 4 nolu

8- 3 Nisan 2018 İdlib`in güneybatısında Zeytinlik bölgesi - 12 nolu

9- 7 Nisan 2018 Hama kırsalındaki Morik (Tel es Savvan) - 9 nolu

10- 9 Mayıs 2018 Halep`in batı kırsalındaki Raşidin bölgesi - 5 nolu

11- 14 Mayıs 2018 - İdlib`in güney kırsalındaki Zaviye bölgesi - 10 noluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kanlı infaz Samsun'da kanlı infazSamsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandı Samsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandıSamsunspor'a Hollandalı Golcü Samsunspor'a Hollandalı GolcüSamsun'da korona testi kuyruğu Samsun'da korona testi kuyruğuSamsunspor'da hedef süper lig Samsunspor'da hedef süper ligSamsun'da başından vurulan bir kişi öldü Samsun'da başından vurulan bir kişi öldüTunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralı Tunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralıZincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdı Zincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdıKendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybetti Kendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybettiKorona testi kuyruğu Korona testi kuyruğu