Bağdat`ta Şii Sadr Hareketi Birinci

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, 10 kentte nihai olmayan ilk seçim sonuçlarına göre, Bağdat`ta Sadr`ın koalisyonunun 18 sandalye elde ettiği, Şii milis gücü Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih ile eski Başbakan Nuri el-Maliki`nin başını çektiği Kanun Devleti Koalisyonu`nun, 8`er sandalye kazandığı belirtildi.

Bağdat`ta Şii Sadr Hareketi Birinci

Irak`ta yapılan seçimlerde başkent Bağdat`ta Şii lider Mukteda es-Sadr`ın desteklediği Sairun koalisyonu 18 sandalye elde ederek birincisi oldu. Haşd-i Şabi, Maliki, İbadi ve Allavi cepheleri ise 8`er vekil çıkardı. Vilayetlerde ise mezhep ağırlıklarına göre birincilikler alındı.

Başbakan Haydar el-İbadi`nin Nasır Koalisyonu ile eski Başbakanlardan İyad Allavi`nin Vataniyye Koalisyonu`nun da Bağdat`tan 8`er milletvekili çıkardığı ifade edildi.

Sünni lider Usame en-Nuceyfi`nin Karar Koalisyonu ile bir diğer Sünni koalisyonu olan Bağdat Koalisyonu ve Şii liderlerden Ammar el-Hekim`in liderliğindeki Hikmet Koalisyonu`nun ise başkentte 4`er milletvekili çıkardığı bilgisine yer verildi.

Irak`ın batısındaki Sünni kenti Enbar`da ise `Enbar Kimliğimiz` koalisyonu birinci, Vataniyye koalisyonu ikinci, Nuceyfi`nin Karar koalisyonu üçüncü olurken Başbakan İbadi`nin koalisyonu dördüncü sıraya yerleşti.

Ülkenin en güneyi Basra`da ise Fetih Koalisyonu birinciliği elde etti. Sadr bu kentte ikinci olurken, İbadi üçüncü oldu.

Ülkenin güney kentlerinden Kut ve Amara`da Sadr`ın birinci, Fetih koalisyonunun ikinci ve İbadi koalisyonunun üçüncü olduğu aktarıldı. Güneydeki Babil, Basra, Divaniyye`de ise seçim sandıklarından birinci Fetih Koalisyonu çıktı.

Doğu kenti Diyala`da ise Sünni Karar koalisyonu birinci, Şii Fetih koalisyonu ikinci oldu.

Güneydeki Semave kentinde de Sadr birinciliğe yerleşirken Fetih ikinci oldu. Yine güneydeki Kadisiyye`de Fetih birinci, Sadr ikinci, İbadi koalisyonu ise üçüncü sırada yer aldı.

Ülkenin güneyindeki Şii kenti Kerbela`da Haşdi Şabi koalisyonu birinciliği, Sadr`ın desteklediği koalisyon ikinciliği ve İbadi`nin koalisyonu üçüncülüğü elde etti.

Açıklanan Şii vilayetleri seçim sonuçlarına göre Sadr`ın birinci, Haşdi Şabi koalisyonunun ise ikinci olduğu görüldü. Ülke genelinde seçim birinciliği iddiası olan İbadi`nin bu kentlerde istediği yere yerleşemediği ve hiçbirinde birinciliği elde edemediği dikkati çekti.

Irak`ın Türkmen ve Arap oylarına şaibe karıştırıldığı iddia edilen Kerkük`ün yanı sıra Musul, Erbil, Süleymaniye ve geri kalan kentlerin seçim sonuçlarının ilerleyen saatlerde açıklanacağı bildirildi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıSamsun için deprem uyarısı! Samsun için deprem uyarısı!Samsun'da arazi tartışması faciayla bitti Samsun'da arazi tartışması faciayla bittiAltın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriSamsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptı Samsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptıSamsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkat Samsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkatSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeDolar ne kadar oldu? (13.08.2020) Dolar ne kadar oldu? (13.08.2020)