"Tarih Onlardan Daha Büyük, Teslim Olmayacağız! "

Hamas Hareketi Eski Siyasi Büro Başkanı Halid el-Meşal, tüm Arap ve Müslümanlara, Filistin halkının İsrail işgalini sonlandırmayı hedefleyen mücadelesine destek verme çağrısı yaptı.

"Tarih Onlardan Daha Büyük, Teslim Olmayacağız! "

Hamas Hareketi Eski Siyasi Büro Başkanı Halid el-Meşal `Halkımız, etrafındaki yüce İslam ümmeti ve insani dostlarımız, `İşgale hayır, yerleşime hayır, haklarımızdan vazgeçmeye hayır, Gazze`nin abluka altında tutulmasına hayır` diyor... Tarih onlardan daha büyüktür. Halkımız onlara teslim olmayacaktır` dedi.

TRT World kanalına konuşan Meşal, Filistin meselesinde yaşanan son gelişmelere ilişkin İslam dünyası ve Arapların yanı sıra dünyada insani bir etkileşimin olduğuna işaret ederek, `Ancak bugün, halkımızın meşru haklarını ve mücadelesini bilen Müslüman ve Arap dünyası ile tüm dünyadaki hayır sahipleri ve derin insani özelliklere sahip dostlarımızı, ABD`nin Büyükelçiliğini Kudüs`e taşımasına seyirci kalmamaya, Kudüs`ü İsrail`e veren Amerikan mantığına teslim olmamaya çağırıyoruz` dedi.

Gazze ve Batı Şeria`da Filistin halkının zulme karşı durduğuna dikkati çeken Meşal, İslam ümmeti ve Arap dünyasına, halklarına, liderlerine, alimlerine ayrıca dünyadaki tüm dostlarına bu tarihi anlarda yanlarında olmaları çağrısı yaptığını vurguladı.

Meşal ayrıca, bugün Mescid-i Aksa`nın Yahudi yerleşimciler tarafından basılması ile Gazze`ye uygulanan ablukanın devam etmesini kınayarak şunları söyledi:

`Halkımız, etrafındaki yüce İslam ümmeti ve insani dostlarımız, `İşgale hayır, yerleşime hayır, haklarımızdan vazgeçmeye hayır, Gazze`nin abluka altında tutulmasına hayır` diyor. Allah`ın izniyle bunu gerçekleştireceğiz.`

ABD tarafından sunulan yüzyılın anlaşması ile ABD`nin İsrail büyükelçiliğinin Kudüs`e taşınmasını anımsatan Meşal, Filistin halkının geleceğini, ABD veya İsrail`in değil halkın bizatihi kendisinin belirleyeceğini vurguladı.

Meşal, ABD ve İsrail`i işaret ederek, `Tarih onlardan daha büyüktür. Halkımız onlara teslim olmayacaktır.` dedi.

Mevcut durumun zorluğunu dile getiren Meşal, şu ifadeleri kullandı:

`Biliyorum, bunlar zor anlar. İşgalci güçler, yeni ABD yönetimi ve çevrelerindeki dünya, Filistin davasının özellikle Kudüs meselesi, Filistinli sığınmacıların vatanlarına geri dönmesi ve toprak meselesinin tasfiyesi için uygun bir vakit olduğunu düşünüyorlar ancak yanılıyorlar.`

Filistin davasının geleceği konusunda karar verecek olanın yine Filistin halkı olacağını yineleyen Meşal, Filistin halkının direnişine, toprağına, Aksa`sına, Müslüman ve Hristiyanların mukaddesatına bağlı kalacağını, kimsenin bunlarla oynamasına izin vermeyeceğini kaydetti.

Gazze`de İsrail sınırındaki el-Beric kampında gerçekleştirilen yürüyüşte bir konuşma yapan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, gelecek pazartesi ve salı günü Filistinlilerin `ABD Başkanı Donald Trump`a ve İsrail`e Kudüs`ün bir Arap ve İslam şehri olduğu, kimsenin bunu değiştiremeyeceği` mesajını vermek için toplanacağını bildirdi.

Heniyye, `Bugün makam veya koltuk değil, direniş ve ortak değerler bizi birleştirdi. Sizinle nöbet meydanlarında ve Büyük Dönüş yürüyüşlerinde bir aradayız.` dedi.

Nekbe gününde Lübnan`daki Filistinlilerin, işgal altındaki Filistin topraklarının kuzey sınırına, Ürdün`deki Filistinlilerin ise Kerame bölgesine yürüyeceğini ifade eden Heniyye, `Geri dönüş kamplarından, Kudüs ve Mescid-i Aksa`ya doğru bir yol çizeceğiz. Halkımız için yeni bir tarih yazıyoruz.` diye konuştu.

Gazze`deki `Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Heyeti` tüm Filistinlilere, cuma gününden itibaren Nekbe`nin arifesi olan ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs`e taşınacağının açıklandığı 14 Mayıs`ta sınırda toplanma çağrısı yapmıştı.

Filistinliler, İsrail`in, 14 Mayıs 1948`de işgal ettiği topraklarda bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs`ı Nekbe olarak anıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da göç idaresine akın ettiler Samsun'da göç idaresine akın ettilerSamsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştı Samsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştıSamsun Valiliği'nden korona uyarısı! Samsun Valiliği'nden korona uyarısı!Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? 5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar?Saviçeviç 94. Yabancı Saviçeviç 94. YabancıRekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı... Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı...Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsunspor'da İkinci Kamp Başladı Samsunspor'da İkinci Kamp BaşladıSamsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor Samsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor