Tıp Tarihini Değiştirecek 4500 Yıllık Keşif

Almanya`da bulunan 4500 yıllık iskeletten tıp tarihini değiştirecek kalıntılar ortaya çıktı...Cambridge Üniversitesi`nde yürütülen araştırmalar ışığında ortaya çıkan izler devrim gibi bir buluş yaptı.

Tıp Tarihini Değiştirecek 4500 Yıllık Keşif

Almanya`da 4500 yıl öncesine ait bir iskelette Hepatit B virüsü izlerine rastlandı.Cambridge Üniversitesi`nde çalışmalar yürüten uzmanlar, salgın hastalıkları ve virüsleri daha iyi anlamayı sağlayacak devrim gibi bir buluşa imza attı. Almanya`da bulunan ve 4500 yıl öncesine ait iskeletleri inceleyen uzmanlar, bunlardan birinde Hepatit B virüsü izlerine rastladı.

Günümüzdeki Hepatit B virüsünün mutasyona uğramadan önceki yok olmuş hali olduğu belirlenen virüs, bir iskelet üzerinde bulunan en eski örnek olma özelliği taşıyor.Söz konusu keşiften önce insan iskeletleri üzerinde bulunan en eski virüs yalnızca 450 yıl önceye kadar uzanıyordu.300 iskeletin incelendiği ve virüslerin mutasyonu üzerine önemli bilgiler vermesi beklenen çalışma Nature dergisinde yayımlandı.

BİLİM İNSANLARI İLK KEZ UYARDI
Bilim insanları ilk kez insan embriyosunun genlerini değiştirerek bebeğin büyüdüğünde geçirmesi muhtemel olan ölümcül hastalıkları engelledi.

Saygın bilim dergisi Nature`da yayınlanan araştırma ABD`deki Oregon Üniversitesi`nde Amerikalı, Çinli ve Güney Koreli doktorlar tarafından yapıldı.

Bir insan embriyosunun, gelecekte ani ölüme neden olan ve sık görülen bir kalp hastalığını tetikleyen genlere sahip olduğu saptanmıştı.

Tarihte ilk kez insan genleri bu araştırmada başarıyla değiştirildi.

`Hatalı genler` düzeltilerek kalp hastalığına neden olan mutasyon riski ortadan kaldırıldı.

Ayrıca bu işlem yapılırken DNA`daki diğer genler hasar görmedi.

Araştırma bilimde bir çığır olarak kabul ediliyor.

İnsan embriyosu laboratuar ortamında genetik mühendisliğe tabi tutuldu.

Yani araştırmada kullanılan embriyo büyüyüp bebek olmayacak.

Ancak yine de uzmanlar artık `tasarım bebeklerin` hastanelerde görülmeye başlamasının yakın olduğunu söylüyorlar.

Kalıtsal yolla anne ve babalarından `kötü genler` miras alan bebekler böylece daha doğmadan ve hastalıklar oluşmadan iyileştirilebilecek.

Çünkü hastalıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra örneğin daha zeki veya daha atletik bireyler olarak büyüyecek bebekler de `tasarlanabilecek.`

Hatta iş bir gün `Sarışın mı esmer mi olsun` gibi konulara kadar varabilecek.

Bu yüzden son araştırmayı yapan bilim insanları bu tekniğin sadece ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılması yönünde bir yasal mevzuat hazırlanması önerisinde de bulunuyor.
 EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıAltın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıHatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölü Hatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölüCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriMalatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralı Malatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralıSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeKayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralı Kayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralıDolar ne kadar oldu? (13.08.2020) Dolar ne kadar oldu? (13.08.2020)Alkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandı Alkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandı