ABD Emir Verdi! Almanya Karıştı

Görevdeki ilk gününde `İran`da iş yapan Alman şirketleri derhal operasyonlarını kesmeli` diye tweet atan ABD Büyükelçisi Richard Grenell`e Almanya`nın önde gelen isimleri çok sert tepki gösterdi.

ABD Emir Verdi! Almanya Karıştı

ABD Başkanı Donald Trump`ın İran nükleer anlaşmasından çekilmesiyle İran`la iş yapan Avrupalı şirketlerin Amerikan yaptırımlarına maruz kalması tehlikesi geri döndü.

Trump`ın kararının ardından Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Avrupa-İran iş anlaşmalarının iptal edileceğinden söz ederken ABD`nin yeni Berlin Büyükelçisi, Almanlara İran`la iş yapmayı kesmelerini emretti.

ABD`nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell görevdeki ilk gününde Alman kamuoyunu çok kızdıran bir tweet attı:

``@realDonaldTrump`ın dediği gibi Amerikan yaptırımları İran ekonomisinin kritik sektörlerini hedef alacak. İran`da iş yapan Alman şirketleri derhal operasyonlarını kesmeli.``

`BİZE EMİR VEREMEZSİN`

İran`da yaklaşık 120 Alman şirketi faaliyet gösteriyor ve Almanya`da da 10 bin şirket İran`la iş yapıyor. Alman-İran Ticaret Odası Başkanı Michael Tockuss ``Dışişleri bakanlığımızın ABD`li büyükelçiyi Alman şirketlere emir vermek ya da tehdit etmek gibi bir rolü olmadığı konusunda uyaracağından eminim`` çıkışını yaptı.

`EV SAHİBİNE ASLA NE YAPACAĞINI SÖYLEME`

Almanya`nın eski Washington büyükelçisi ve dışişleri müsteşarı da olan Münih Güvenlik Konferansı Genel Sekreteri Wolfgang Ischinger de Grenell`e Twitter`dan şu yanıtı gönderdi:

``Ric, uzun bir büyükelçilik kariyerinden sonra sana tavsiyem şu: Kendi ülkenin politikalarını izah et, konuk olduğun ülkede lobi faaliyeti yap, ama evsahibi ülkeye asla ne yapacağını söyleme, tabii eğer başın belaya girsin istemiyorsan. Almanlar can kulağıyla dinlerler ama emir verilmesine garez bağlarlar.``EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Kadrosunda Yer Alacaklar Mı? Samsunspor Kadrosunda Yer Alacaklar Mı?Damat dehşet saçtı: 1 ölü Damat dehşet saçtı: 1 ölüCovid-19 şüphelisi bebek ve annesini taşıyan ambulans kaza yaptı Covid-19 şüphelisi bebek ve annesini taşıyan ambulans kaza yaptıMalatya'da seyir halindeki otomobile silahlı saldırı: 1 yaralı Malatya'da seyir halindeki otomobile silahlı saldırı: 1 yaralıAfyonkarahisar'da zincirleme kaza: 1 ölü, 3 yaralı Afyonkarahisar'da zincirleme kaza: 1 ölü, 3 yaralıSamsunspor Basketbol'da Başantrenör Salman Samsunspor Basketbol'da Başantrenör SalmanBayburt Üniversitesinin de yer aldığı 'Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2020' Bayburt Üniversitesinin de yer aldığı 'Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2020'Yola dökülen mazot kazaya neden oldu: 2 yaralı Yola dökülen mazot kazaya neden oldu: 2 yaralıSinop'taki gizli tünel gün yüzüne çıktı Sinop'taki gizli tünel gün yüzüne çıktıMilletvekili Çakır, 27 yıl önce terör baskınının yaşandığı Uluköylüleri unutmadı Milletvekili Çakır, 27 yıl önce terör baskınının yaşandığı Uluköylüleri unutmadı