Ermenistan`ın Yeni Başbakanına Tebrik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ermenistan`ın Yeni Başbakanına Tebrik

ABD yönetimi, Ermenistan`da yeni Başbakan seçilen muhalif hareketin lideri Nikol Paşinyan`ı tebrik etti. Paşinyan, Serj Sarkisyan`ı istifaya götüren 11 günlük protestoların da lideriydi. `Rus yanlısı` politikalarıyda bilinen Sarkisyan, Türk kamuoyunda Türkiye karşıtlığı ve 1915 olaylarına ilişkin tutumuyla tanınıyordu.

Nauert, açıklamasında, `ABD, Ermenistan`ın yeni Başbakanı olarak Nikol Paşinyan`ı tebrik ediyor. Yeni hükümetle ve Ermeni halkıyla yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz` ifadelerini kullandı.

Sözcü; demokrasi, hukukun üstünlüğü, bölgesel ve küresel güvenliğin korunması gibi konularda iki ülke arasında ortak çıkarlar olduğunu da belirtti.

Ermenistan`da muhalif hareketin lideri Nikol Paşinyan, parlamentoda yapılan ikinci tur oylamada başbakan seçilmişti. Parlamentoda yapılan özel oturumdaki ikinci tur başbakanlık seçiminde tek aday olan Yelk (Çıkış) Grubu milletvekili Paşinyan, 59 milletvekilinin oyunu almış, 42 milletvekili ise Paşinyan`a karşı oy kullanmıştı. Paşinyan`ın partisi, parlamentoda 9 milletvekiliyle temsil ediliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralı Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralıKeyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, Hastalık Keyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, HastalıkŞehit polisler memleketlerine uğurlandı Şehit polisler memleketlerine uğurlandı(Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terör (Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terörDoğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyor Doğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyorSamandağ'da Kaza: 3 yaralı Samandağ'da Kaza: 3 yaralıKayserispor'da Bayram Bektaş dönemi Kayserispor'da Bayram Bektaş dönemi7 ayda 11.3 milyon dolarlık ihracat 7 ayda 11.3 milyon dolarlık ihracatErkeklerde göğüs büyüklüğüne 30 dakikada çözüm Erkeklerde göğüs büyüklüğüne 30 dakikada çözümBORTAM Seri üretime başlad BORTAM Seri üretime başlad