Samsun’da 76 Okula "Beslenme Dostu Okul" Sertifikası

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen, okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılmasının hedeflendiği “Beslenme Dostu Okul Projesi"nde sertifika almaya hak kazanan 76 okula belgeleri verildi.

Samsun’da 76 Okula "Beslenme Dostu Okul" Sertifikası

Fatma Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, “Beslenme Dostu Okul Sertifikası almak için ‘Beyaz Bayrak’ sahibi okulların gönüllü olarak başvuruda bulundular. Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüğünden ikişer temsilciden oluşan denetim ekibince yapılan denetimler sonucunda 100 üzerinden 75 puan alan okullar, bu belgeyi almaya hak kazandı. Okulların sağlık hizmetleri, fiziki koşullar, temizlik, hijyen, yemekhane ve kantin hizmetleri yönünden değerlendirildi. Okullar, 3 yıllığına belgeyi almayı hak etti. Bugüne kadar 60 okul bu belgeyi almaya hak kazandı. Belge verilen 76 okulla birlikte Samsun’da 136 okulun Beslenme Dostu Okul unvanına sahip oldu” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Hasan Öztürk de yaptığı konuşmada, projeye özellikle Samsun Valisi Osman Kaymak’ın büyük destek verdiğini, obezite ve kronik hastalıkların ortadan kaldırılması için beslenme alışkanlarının `ağaç yaşken eğilir` düşüncesiyle küçük yaşta değişmesini amaçladıklarını, bu projenin de bu amaçla başlatıldığını, Samsun’un daha fazla Beslenme Dostu Okul sertifikasına sahip okul olmasını hak eden bir şehir olduğunu söyledi. 


Konuşmaların ardından Beslenme Dostu Okul Sertifikasını alan 76 okul müdürüne belgeleri Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Sağlık İl Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selami Arslan, İlkadım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hayri Ertan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celalettin Sula ve Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Coşkun tarafından verildi. EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar varSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiDrama Köprüsü Drama Köprüsü