Erken Evliliğe İlginç Önlem

Bangladeş yasalarına göre kız çocukları için evlilik yaşı 18, erkekler içinse 21. Buna rağmen erken evlilik oranları çok yüksek. Bangladeş şimdi bir cep telefonu uygulaması ile anne babaların sahte belgelerle yasaları çiğnemesine engel olmaya çalışacak.

Erken Evliliğe İlginç Önlem

Kız çocukların yarısından fazlası 18 yaşından önce evlenen Bangladeş`te erken evliliklerin önüne geçmek için bir cep telefonu uygulaması geliştirildi.

Bangladeş`te ebeveynlerin sunduğu sahte belgelerle çocuk yaşta evlilikler yaygın. Uygulama, kamu görevlilerine, rahiplere, nikahı kıyacak yetkililere dijital veritabanı üzerinden gelin ve damatların yaşını kontrol etme imkanı tanıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Unicef`e göre Bangladeş dünyada en yüksek erken evlilik oranına sahip ülkelerden.

Uygulama, Bangladeş hükümeti ve çocuk hakları kuruluşu Plan International`ın ortak projesi. Plan International`ın yöneticisi Soumya Guha, projenin ilk 6 aylık deneme süresinde 3,750 erken evliliğin önlendiğini söylüyor. Guha, projenin bir dönüm noktası olacağı görüşünde.

İnternete erişimi olmayan kırsal bölgelerde, cep telefonu üzerinden mesaj yollamak da bir seçenek.

BBC`de yer alan habere göre, uygulama veri tabanını tarıyor ve taraflardan biri yasal evlilik yaşının altındaysa `kırmızı alarm` veriyor, değilse bir sonraki aşamaya geçmek için izin veriyor.

Bangladeş yasalarına göre nikahlar 30 gün içinde devlet kayıtlarına geçmeli ancak istisnalar çok.

Çocuklarını evlendirmek isteyen anne ve babaların nikah memuruna sahte doğum sertifikası, okulu terk belgesi ve kimlik kartları göstermesi sık yaşanan bir durum.

Diğer taraftan,  bu çözümün yeterli olmayacağını düşünenler de var. Thomson Reuters Foundation`a konuşan hukukçu Sara Huseyin endişelerini şöyle açıklıyor:

`İnsanlar bu defa nikah kıymaktan kaçabilir çünkü zaten kütüğe kaydolmamanın cezası çok küçük. Asıl yapılması gereken kız çocuklara söz haklarını öğretmek, yasadaki boşlukları doldurmak.`EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit olduKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduEdremit'te kaza: 1 yaralı Edremit'te kaza: 1 yaralıKaygan zeminde feci kaza: 4 yaralı Kaygan zeminde feci kaza: 4 yaralıKahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Kahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı