Mezarında Gizli Oda Olduğu İddiası Yalan Çıktı

Antik Mısır`ın genç yaşta ölen firavunu Tutankamon`un mezarında gizli bir bölme bulunmadığı açıklandı. Mısırlı yetkililer 3 bin yıllık çocuk kral Tutankamon`un mezar duvarının ardında gizli bir oda bulunduğundan "yüzde 90 emin olduklarını" açıklamışlardı.

Mezarında Gizli Oda Olduğu İddiası Yalan Çıktı

Bir teoriye göre gizli bölmede Kraliçe Nefertiti`nin mezarı vardı. Kimi araştırmacılar Nefertiti`nin Tutankamun`un annesi olduğunu düşünüyor. Ancak son araştırmalar mezarın ardında böyle bir oda bulunmadığını ortaya koydu.

Gizli bölme için araştırmalar, İngiliz arkeolog Nicholas Reeves`in duvarda bazı izler bulmasının ardından başladı.

Reeves `Nefertiti`nin Defni` başlıklı 2015 yılındaki makalesinde küçük mezarın aslında Kraliçe Nefertiti için tasarlandığını ve kemiklerinin bu mezarda bulunabileceğini savunmuştu.

KRALİÇENİN CESEDİ ORTADA YOK

Nefertiti`nin cesedi asla bulunamadı, ancak varlığı uzun yıllar spekülasyon konusu oldu. Kraliçenin 3 bin yıllık çok iyi durumdaki heykeli sayesinde Nefertiti antik Mısır`ın en tanınmış kadınlarından biri oldu.

Nefertiti`nin kocasının ölümü ve Tutankamon`un tahta çıkmasından evvel Mısır`ı yönetmiş olabileceği de sanılıyor.

Reeves`in makalesinin ardından bir dizi radar taraması da bu teoriyi doğrulayınca Mısırlı yetkililer gizli bir oda bulunduğu yönünde yüzde 90 emin olduklarını açıklamışlardı.

Buna karşın Turin Üniversitesi`nden İtalyan uzmanlar, daha keskin radarlar kullandıktan sonra farklı bir sonuca ulaştıklarını açıkladılar.

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Francesco Porcelli `Tutankamon`un mezarının duvarlarının arkasında bir şey olmaması hayal kırıklığı olabilir ancak öte yandan bu da iyi bir bilim örneği` dedi.

Porcelli üç farklı radar verisi incelediklerini ve sonuçları çapraz olarak karşılaştırdıklarını söyledi.

Mısır`ın Eski Eserler Bakanı Khaled al-Anani de yetkililerin araştırma sonuçlarını kabul ettiklerini açıkladı.

TUTANKAMON KİMDİ?

Çocuk kral diye de anılan Tutankamon, Antik Mısır`ın 18. hanedanındandı. Howard Carter`ın 1922`de bulduğu mezarının hiç bozulmamış olmasıyla dikkat çekmişti.

Öldüğünde yaklaşık 17 yaşında olan Tutankamon`un gerçek ölüm nedeni hala bir sır. Öldürülmüş veya av sırasında aldığı bir yaradan ölmüş olabileceği düşünülüyor..EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildiKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiTFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil Etti TFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil EttiBugünkü Rakip Kocaelispor Bugünkü Rakip Kocaelispor