Kilit İsim Silah Lobisinin Başına Geçti

ABD`de, Ronald Reagan`ın başkan olduğu 1980`li yıllarda ortaya çıkan `İran-Kontra` skandalının odağındaki isimlerden emekli yarbay Oliver North, ABD`nin en güçlü silah lobisi olan Ulusal Silah Birliği`nin (NRA) başına geçti.

Kilit İsim Silah Lobisinin Başına Geçti

BBC Türkçe`nin haberine göre Oliver North daha sonra televizyon kanallarında muhafazakar siyasi görüşlerini dile getirip yorumculuk yapmaya başladı. North ayrıca Fox News`un da düzenli katkıda bulunan yorumcularından.

ABD`nin en güçlü silah lobisi NRA`in yöneticisi Wayne LaPierre, North için `Amerika`nın özgürlüğü için mücadele eden efsane bir savaşçı` dedi. Yazılı açıklamasında LaPierre, North`un `yetenekli bir yorumcu ve becerikli bir lider` olduğunu söyledi. LaPierre, `Bu zamanlarda birliğimizin başkanlığına North`tan daha iyi birini düşünemiyorum` ifadelerini kullandı.

NRA, her türlü silahsızlanma kampanyasının karşısında duruyor ve silahlanmanın ülkeyi daha güvenli yaptığını savunuyor.

TRUMP: SİLAHLANMA HAKKI KUŞATMA ALTINDA

Geçen Cumartesi Teksas, Dallas`ta NRA`in konferansında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalıların silahlanma hakkının `kuşatma altında olduğunu` söyledi.

İRAN-KONTRA SKANDALI NEDİR?

NRA, Florida`da Şubat ayında bir okula düzenlenen ve 17 kişinin öldüğü saldırıdan sonra silahlanmaya karşı yasal kısıtlamalara destek vermediği için tepki çekmişti. Saldırıdan sonra yüzbinlerce kişi silahlanma karşıtı gösteriler için ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlemişti. Yapılan oylama sonucu birliğin başkanı olan olan eski ABD Deniz Piyadesi Yarbayı Oliver North, Reagon yönetiminde İran`a gizli, yasa dışı silah satışı yapıp, elde edilen parayı da Nikaragua`da komünist Sardinistalara karşı savaşan kontrgerillalara aktarılamsına öncülük etmişti. Sardinistalara karşı savaşan kontrgerillalara yardım, insan hakları ihlallerinden dolayı yasaktı. Olayın ortaya çıkması üzerine emekli yarbay North yargılanmış ve 1989`da ABD fonlarını yasadışı yollarla aktarmaktan suçlu bunulup mahkum edilmişti. Reagan yönetimini zora sokan skandal `İran-Kontra skandalı` olarak biliniyor. North, daha sonra Kongre`de ifade vererek dokunulmazlık kazanmış ve hakkındaki ceza da kaldırılmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduSamsun şehidine ağladı Samsun şehidine ağladıBüyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollarda Büyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollardaAltın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları