Türk Gemisine Çarpan Yunan Kaptan Görevden Alındı

Ege`de dün Türk ticari gemisi ile Yunan savaş gemilerinin çarışması ilgili olarak Savunma Bakanı Panos Kammenos`un talimatıyla kazaya karışan Yunan savaş gemisi Armatolos`un komutanı görevden alındı. Atina Yönetimi, soruşturma başlatılan kaptanın yerine başka bir komutan görevlendirdi.

Türk Gemisine Çarpan Yunan Kaptan Görevden Alındı

Ege`de seyrederken Türk bayraklı M/V KARMATE`ye çarpan Yunan savaş gemisi Armatolos’un kaptanı görevden alındı. Bu kararın, Yunanistanla yaşanan son gerilimlerin ardından olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaza dün Midilli adası yakınlarında meydana gelmişti. Türk bayraklı 73 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe sahip M/V KARMATE isimli gemiyle Yunan bayraklı 54.8 metre uzunluğundaki `Armatolos` adlı savaş gemisi Midilli Adası`nın yaklaşık 3.8 deniz mili doğusunda çarpıştı. Kazada gemiler hasar gördü, ancak yaralanan olmadı.

Kazadan sonra Yunanistan`ın Türkiye karşıtı ve kışkırtıcı açıklamalarıyla tanınan Savunma Bakanı Panos Kammenos`un talimatıyla Armatolos`un komutanı seyir emniyeti için gerekli tedbirleri alamadığı gerekçesiyle görevden alındı. Hakkında soruşturma başlatılan komutanın yerine başka bir komutan atandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kazaya ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

`4 Mayıs 2018 günü saat 04.08`de, İzmir`den Tekirdağ`a 2 bin 150 ton çimento yükü ile gitmekte olan Türk bayraklı 73 metrelik M/V KARMATE isimli genel kargo gemisi zararsız geçiş hakkını kullanarak seyir halinde iken Yunan Bayraklı 54.8 metre boyundaki Armatolos isimli savaş gemisi ile Midilli Adası`nın yaklaşık 3.8 deniz mili doğusunda çarpışmıştır. Her iki gemide de batma tehlikesi bulunmadığı, ölü ve yaralı olmadığı herhangi bir çevre kirliliği meydana gelmediği bilgisi alınmıştır. Çarpışma sonrasında Bakanlığımız Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile Yunanistan Arama Kurtarma Merkezi arasında koordinasyon sağlanmıştır. Karmate isimli gemide deniz seviyesinin 3 metre üzerinde, baş üstü sancak baş omuzluğunda 3.5 - 4 metre arası eğilme ve burkulma şeklinde hasar oluştuğu, Armatolos isimli savaş gemisinin ise iskele baş omuzluğunda hafif maddi hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Çarpışma sonrasında saat 04.10 itibariyle her iki gemi yollarına devam etmiştir. Karmate gemisi Türk karasularına doğru rota değiştirerek saat 05.15`te Dikili Limanı idari sahasına ulaşmıştır. Kaza ile ilgili idari tahkikat devam etmektedir.`EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

11 Ağustos Salı Samsun namaz saatleri 11 Ağustos Salı Samsun namaz saatleriSamsun'da feci son! 8.kattan düştü Samsun'da feci son! 8.kattan düştüSamsun'da 'Millet Bahçesi' kiraya verildi Samsun'da 'Millet Bahçesi' kiraya verildiAltın fiyatları zirveye oturdu! Samsun'da 11 Ağustos çeyrek altın Altın fiyatları zirveye oturdu! Samsun'da 11 Ağustos çeyrek altınSamsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?11 Ağustos Salı fındık fiyatları ne kadar? 11 Ağustos Salı fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da terör operasyonu! Samsun'da terör operasyonu!Dolar kuru bugün ne kadar? 11 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 11 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsun'da engelli çift 14 yıl sonra mutluluğu buldu Samsun'da engelli çift 14 yıl sonra mutluluğu bulduSamsun'da korona ihbar hattı hizmette Samsun'da korona ihbar hattı hizmette