Samsunlu Ünlü Karikatüristin Eserleri Bu Sergide

Samsun Bafralı ünlü karikatürist Şadi Dinççağ’ın eserleri yeğeni Dr Emin Dinççağ tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde açılan sergi ile yeni nesillere aktarılıyor.

Samsunlu Ünlü Karikatüristin Eserleri Bu Sergide

Amcası Şadi Dinççağ’ın eserlerini sergileyen Dr Emin Dinççağ;” Samsun kültür sanatına katkı sağlamış değerlerimizi unutmamak hatırlamak ve genç kuşaklara tanıtmak gibi bir görevimiz var. Bir turizm kenti amacındaki Samsun’un kültürel ve sanatsal anlamda daha çok çalışmalara ihtiyacı var. Biz Samsun’dan yetişmiş ve unutulmuş kültür ve sanat adamlarımızı hatırlatmak ve genç kuşaklara yeniden hatırlatmak istiyoruz” dedi.  


Sergi 6 Mayıs akşamı saat 19:00’a kadar ziyaret edilebilecek. 
29 Temmuz 1919 doğumlu Şadi Dinççağ Bafralı Dr. Salim Dinççağ’ın oğludur. 1978 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni, 1944 yılında da Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nü bitirerek Y. Mühendis olmuştur. Şadi Dinççağ’ın ilk karikatürü üstad Sedat Simavi’nin çıkardığı Karikatür Dergisi’nde (1938) yayınlanırken Akbaba, fiaka, Sinemamagazin, Yıldız, Tef, Dolmuş ve benzeri dergilerde, çizgide güldürü, güldürü de düşünce türünde çizdiği karikatürleri de dış ülkelerde ilgi çekmiş, mizah dergilerinde de yayınlanmıştır.


SKOPJE, LJUBLJANA, SARAJEVO, MAROSTIKA, TOLENTINO, BORDIGHERA, GABROVA, MONTREAL, OTTOWA, KNOKKEHEIST karikatür yarışmalarına katılan Şadi Dinççağ’ın çalışmaları albümlerde yer alırken, karikatürleri Tolentino, Skopje, Gabrova karikatür müzelerine kabul edilmiştir. 1973 yılında SARAJEVO’da Jüri Özel Ödülü ve 1974 yılında SKOPJE’de 6. Uluslararası Karikatür Yarışmasında altın plaket alarak birincilik ödülünü, 1976 yılında Çarşaf güldürü dergisinin açtığı uluslararası yarışmada özel ödül kazanmıştır.
1983’te kaybettiğimiz Şadi Dinççağ, Soprano İlhan Dinççağ’ın eşi, Balım, Gülüm, Mustafa’nın babası idi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Aydın'da polise silahlı saldırı Aydın'da polise silahlı saldırıDiyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralı Diyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralıFenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk' Fenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk'Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandı Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandıEmniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajı Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajıTEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı TEM'de zincirleme trafik kazası:2 yaralı