Çocuklarda Arkadaş Edinme

Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nden Uzm.Dr.Zeynep Gülçin Yıldırım “Çocuklarda Arkadaş Edinme” hakkında bilgilendirdi.

Çocuklarda Arkadaş Edinme

Çocuklarının iyi arkadaş ilişkileri kurmaları konusunda ebeveynlere düşen görevler nelerdir?

Zeynep Gülçin Yıldırım, “Okula başlamaları ile birlikte çocukların gününün büyük bir kısmı arkadaşları ile geçmektedir. Bu nedenle arkadaş ilişkilerinden aldıkları doyum hayattan aldıkları keyif düzeyi açısından belirleyici faktörlerden biridir. Çocuğunuzla, arkadaşların birbirleriyle nasıl davranmaları gerektiği hakkında konuşun. İyi arkadaşların başkalarına saygı duyduğunu, kuralları izlediğini ve ihtiyaç duyanlara yardım ettiğini açıklayın. Çocuğunuza sağlıklı arkadaşlıklar hakkında eğitim vermeye çalışırken, öğütlerinizi kendi hayatınızda modellemeyi unutmayın. Eşiniz ve arkadaşlarınız ile iyi ilişkiler kurmak en az bu becerileri konuşmak kadar önemlidir. Çocuklar aileleriyle olan ilişkileri aracılığı ile aile dışındaki insanlarla nasıl ilişki kuracaklarını öğrenirler. Bu açıdan çocuklarınız ile kurduğunuz ilişkinin biçimi oldukça önemli ve belirleyicidir” dedi.

“EVİNİZDE OYUN ZAMANLARI PLANLAYIN…”

Çocuklarınız ilehangi davranışların hoş karşılanmayacağı konularında da konuşmalısınız.   Pozitif dil, başkalarına saygı, paylaşma ve adil oyun gibi evinizde yaşadığınız değerleri, bu değerlerin önemini çocuğunuza açıklayın.Sağlıklı ilişkileri teşvik etmek için çocuğunuzun üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşündüğünüz çocuklarla oynayabileceği fırsatlar yaratın. Evinizde oyun zamanları planlayın, yaptığınız gözlemlerden çocuğunuz için iyi bir rol modeli olduğunu düşündüğünüz çocuklarla oyun zamanlarının tekrarlanmasını teşvik edin.

“Daha iyi okullardaki çocuklar daha olumlu özelliklere sahip arkadaş seçmeye eğilimlidirler”

Çocuklarınızın arkadaş seçiminde aktif bir rol oynamalısınız. Bunu ebeveynlerden daha iyi kim yapabilir? Çocuklarınızın arkadaşlarını tanıyın, neler olduğunu gözlemleyin ve istediğiniz değerleri gösterip göstermediklerini görün. Okul kalitesi ile ergenlerin arkadaş olarak seçtiği çocukların özellikleri arasında doğrudan bir ilişki olduğu bilinmektedir. Daha iyi okullardaki çocuklar daha olumlu özelliklere sahip arkadaş seçmeye eğilimlidirler. Son olarak, çocuğunuzla olan ilişkinize odaklanın. Gençlerin ebeveynleri ile birlikte etkinliklere katıldığı, sıkça konuştuğu ve birbiri için sevgi ifade ettiği iyi ilişkileri olduğunda olumlu arkadaşlıklar kurma olasılığının daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun'da 'Güvenli ulaşım' Samsun'da 'Güvenli ulaşım'Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatlarıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüSamsun bugün de sıcaktan yanacak Samsun bugün de sıcaktan yanacak