BAE, Askerleri Yemen`e Girdi

Yemen`in Sokotra Adası`na gelen Birleşik Arap Emirlikleri`ne bağlı askerler, Sokotra Limanı çevresinde konuşlandı.

BAE, Askerleri Yemen`e Girdi

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün Sokotra Havalimanı çevresinde konuşlanan BAE`ye bağlı askerler, bugün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandı.

Diğer taraftan bölgede görev yapan Yemen ordu güçlerinin de halihazırda liman içinde bulunduğu belirtildi.

BAE`ye bağlı askerler, dün akşam kendilerini taşıyan 3 uçağın Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı`na varmasının hemen ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerle birlikte, aralarında 6 tankın yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti.

BAE askerlerinin Sokotra Adası`na konuşlanması, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ve beraberindeki bakanlardan oluşan bir heyetin cumartesi günü adaya gelmesinin ardından gerçekleşti.

Nisan 2016`da göreve başlamasından bu yana Sokotra Adası`na ikinci defa gelen Bin Dağr`ın bu ziyaretle amacının, meşru hükümetin ada üzerindeki hakimiyetini göstermek olduğu ifade ediliyor.

Aktivistler geçen mart ayında, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi`ye, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesindeki en büyük ikinci güç olan BAE`nin ada üzerinde tam hakimiyet kurduğu yönünde bir rapor sunmuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR