“Samsun’da Balıkçılık Lokomotif Olabilir”

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Davut Kıyak, Samsun’un balıkçılık için en müsait şehir olduğunu söyledi. Kıyak, özellikle üretim balıkçılığında Samsun’un Türkiye’nin merkezi olabileceğini belirtti.

“Samsun’da Balıkçılık Lokomotif Olabilir”

MERKEZ OLABİLİR

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Davut Kıyak, Samsun’da balıkçılık merkezi olacak potansiyel olduğunu söyledi. Kıyak, “ Karadeniz somonu dünyada en çok ilgi gören balık. Bu sene Karadeniz’de 5 bin ton üretildi ve bunun 2 bin 500 tonu Samsun’da üretildi. Samsun Türkiye’de en çok deniz balığı tutulan il. Hamsi, palamut, mezgit, istavrit ve barbun balıkları en lezzetli Samsun’da. Samsun’da 3 bin aile geçimini balıkçılık sektöründen sağlıyor. İyi bir yapılanma ve planlama ile bu rakamı 2 yıl içinde rahatlıkla iki katına çıkartabiliriz” dedi.

“İHRACAAT ARTAR”

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Davut Kıyak, Türkiye’de yıllık 800 milyon dolar balık ihracatı yapıldığını bunun 100 milyon dolarlık kısmının Samsun’dan gerçekleştiğini dile getirdi. Kıyak, “ 100 milyon dolar Samsun gibi özellikle deniz somonu ve deniz levreği potansiyeli yüksek bir il için çok küçük bir rakam. Omega 3 oranı en yüksek olan balıklar Samsun’da. Samsun’daki deniz somonu ve deniz levreği başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Japonya ve Rusya’da da büyük ilgi görüyor” diye konuştu.

Davut Kayık, Samsun gibi denizcilikle uğrayan ilde mutlaka su ürünleri mühendisleri yetiştiren su Ürünleri Fakültesi de bulunmalı dedi.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı