Ermenistan Yine Karıştı!

Sarkisyan karşıtı protestoların lideri muhalif Paşinyan`ın tek aday olmasına rağmen 8 oy ile Başbakanlığı kaybetmesi üzerine destekçilerini sokağa çağırması sonrasında Ermenistan`da kriz daha da derinleşti.

Ermenistan Yine Karıştı!

Paşinyan destekçisi protestocular başkent Erivan`a girişleri ve havaalanı yolunu kapattı.

Ermenistan`da Başbakan Sarkisyan`ı istifaya götüren protestolar devam ediyor.

Reuters`ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, sabah saatlerinde başkente girişler protestocular tarafından kapatıldı.

Muhaliflerin havaalanına giden yolu da kapattığı belirtildi.

Sarkisyan`ın istifası sonrasında dün Ermenistan parlamentosunda başbakanlık oylaması yapılmıştı. Oylamaya sokak protestolarına liderlik eden Nikol Paşinyan tek aday olarak girmiş ancak ihtiyacı olan 53 oy alamayarak 45 oyda kalmıştı.

Paşinyan oylamanın ardından, iktidar partisini halka savaş açmakla suçlamış ve destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Paşinyan, parlamentodaki başbakanlık oylaması sonrasında yaptığı konuşmada, `Yarın bütün Ermenistan`da genel grev ilan ediyorum. Yarın 08.15`ten itibaren ne kapatabilirsek, bütün Ermenistan caddelerini, metroları, havaalanı yollarını kapatıyoruz. Başbakan adayı olarak bütün devlet görevlilerine sesleniyorum, grev ilan ediyoruz` ifadelerini kullanmıştı.