OMÜ’de İlk Mezuniyet Sergisi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Resim Bölümünden   mezun olacak son sınıf öğrencileri, açmış oldukları “Mezuniyet Sergisi” ile hünerlerini gösterdiler.

OMÜ’de İlk Mezuniyet Sergisi

Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan GSF Resim Bölümünde Dr. Öğr. Üyesi Engin Güney’in koordinatörlüğünde atölye çalışmalarını tamamlayan 18 mezun adayı öğrenci, interaktif çalışmaları bünyesinde taşıyan eserleriyle göz doldurdu. Mezun adayı öğrencilerinin; resim, enstalasyon (yerleştirme) ve içinde yazılım barındıran yeni medya çalışmalarının yer aldığı Mezuniyet Sergisi kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla açıldı.

 İlk mezun olmanın bir ayrıcalık ve statü göstergesi olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Metin Eker ise, “Fakülte olarak bu noktaya gelmemizde tüm hocalarımızın paylaştığı bir süreç ve emek söz konusu, tüm hocalarımızın şüphesiz katkısı var. Sanat çok dinamik bir süreç; kesintisizliği ile ön plana çıkan ve süreklilik ile kendini karakterize eden bir olgu. Dolayısıyla zihinler ne kadar dinamik olursa, sanatçı zihni ne kadar üretken olursa sanatın da karakteri o kadar dinamiklik sergiler. O açıdan biz resim sanatı adına da ilk sanatçılarımızı mezun ediyoruz. Sanat yolunda mezun genç arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz ve önemli başarılara imza atmalarını temenni ediyoruz. Çünkü sanatta imza çok önemlidir ve bu prensiple de inşallah ileriki aşamalarda onları daha büyük yerlerde görmek bize de nasip olur” şeklinde konuştu.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Memduh Erkin de GSF’nin; akademisyen kadrosu, vizyonu, yaptıkları ve yapacakları ile çok özel bir fakülte olduğunu belirtti. Prof. Dr. Erkin, “Türkiye’de 58 güzel sanatlar fakültesi var ve bunların arasında özel bir yerinizin olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu mesnetsiz bir değerlendirme değil, onlar buraya geliyorlar, biz oralara gidiyoruz. Bunun kıvancını yaşayacağınızı, yarın profesyonel dünyada görev aldığınızda bu farkı daha iyi hissedeceğinizi biliyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz, sizler ülkemizin değişik yerlerine saçılacak meşaleler olarak her zaman özel bir değer taşıyacaksınız. Üniversitenize olan mensubiyet ve aidiyet duygusunu da her zaman taşıyacağınızı düşünüyorum. Akademisyen arkadaşlarımızın da sizleri büyük bir sorumluluk duygusuyla yetiştirmeye gayret ettiklerine, bir çalışma arkadaşı olarak ben de yakinen tanık oldum. Sanat çok ciddi bir iş; sınırı konamayacak bir yolda yürüyeceksiniz. Bu işte ‘oldum’ ya da ‘oldu’ denemeyeceğini sizlere hatırlatmak isterim. Sanatta öteler var, ötelerden öteler var, ondan öteler var” sözleriyle de öğrencileri selamladı.
Konuşmaların ardından serginin açılışı yapılarak mezun adayı öğrencilerin yeteneklerini sergilediği eserler katılımcıların beğenisine sunuldu. Mezuniyet sergisi 10 Mayıs tarihine kadar GSF Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildiKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiTFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil Etti TFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil EttiSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar var