Tek çözüm yolu "bağımsızlık"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Barzani, merkezi hükümet ile aralarındaki sorunların çözüm yolunun sadece `bağımsızlık` olduğunu söyledi.

Tek çözüm yolu "bağımsızlık"

Barzani, Baas rejiminin 1983 yılında Barzani aşiretinden yaklaşık 8 bin kişiyi katledilişinin 34`üncü yılında düzenlenen anma töreninde Bağdat ile Erbil arasındaki sorunlar ve `bağımsızlık referandumu` hakkında konuştu.

Irak merkezi hükümeti ve IKBY arasındaki ilişkilerin `2003 öncesi` ve `sonrası` şeklinde iki süreçten oluştuğunu belirten Barzani, ikinci döneme ilişkin şunları söyledi:

 `2003 sonrasında yaşanan süreçte Irak anayasasının hazırlanması ve uygulanmaya konulmasında bizler (Kürtler) önemli rol oynadık. Ancak sorulması gereken bir soru var: Bağdat bu anayasaya ne kadar bağlı kaldı? Ne anayasaya bağlı kalındı, ne de 140`ıncı madde uygulamaya konuldu ki, bu madde yerine getirilseydi belki birçok sorun bugün meydana gelmeyecekti. Peşmerge`nin silahlandırılması ve bütçesinin temin edilmesinin önü kesildi, bu anayasada var olan bir şeydi ve üzerinde de anlaşma sağlanmıştı. DEAŞ Kürdistan`a saldırmaya başlayınca, çok büyük sorunlarla karşılaştık çünkü silahımız ve cephaneliğimiz yoktu. (Bağdat) Ne silah gönderdi ne de dışarıdan silah almamız imkan sağladı.`

İki taraf arasında ihtilaflar yaşanabileceğini belirten Barzani, `Ancak halkı aç bırakıp çocukların süt parasını kesmenin, daha önce Enfal`de kimyasal silahla yapılan suçlardan hiçbir farkı yoktur.` diye konuştu.

Barzani, Eylül 2016`da Bağdat`a yaptığı ziyarete değinerek şöyle devam etti:

`Başbakan (Haydar el İbadi) başta olmak üzere oradaki tüm taraflarla yaptığımız görüşmelerde kardeş gibi konuşarak kendilerine artık birlikte yaşayamayacağımızı söyledim. Sizin (Bağdat`ın) ortaklığa inancınızın olmadığını ve Irak`ın üzerine kurulduğu o ortaklığın iflas ettiğini belirttim. `Gelin, eğer gerçek ortak olamıyorsak, komşu kalalım, bu meseleyi de ciddiye alın` dedim, ancak kimse ciddiye almadı. Bağdat, bu sözleri bir baskı kartı olarak sarf ettiğimi zannetti. Bunlar baskı kartı değildi. Halkımız 25 Eylül`de sandıklara giderek kendi kaderini tayin edecek.` 

Tek çözüm yolunun `bağımsızlık` olduğunu öne süren IKBY Başkanı, `Tüm çareleri ve çözüm yollarına başvurduk ancak emin olun hiçbir sonuç elde etmedik.` ifadelerini kullandı.