Olimpiyat Bereketi

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Toktaş, Deaflympics 2017’nin Samsun’a yaklaşık 10 milyon dolarlık bir ekonomik katkı sağladığını söyledi.

Olimpiyat Bereketi

Oyunlar Samsun esnafının da yüzünü güldürdü
Dünyanın 3’üncü büyük spor organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, 30 Temmuz Pazar günü Samsun’da düzenlenen kapanış seremonisi ile sona erdi. Altı kıtadan, 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun mücadele ettiği oyunlar için Samsun’a sadece yurt dışından 5 binin üzerinde insan geldi.
Karadeniz Turistik İşlemecileri Derneği (KATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Toktaş, organizasyonun Türkiye’ye büyük moral ve imaj kazandırdığını, Samsun’da büyük bir turizm hareketliliği sağlamasının yanı sıra, şehirde önemli anlamda ekonomik katma değer oluşturduğunu açıkladı.
Ülke delegasyonlarıyla birlikte 5 bin 250 yurt dışı katılımı sağlandığını belirten Toktaş, “Deaflympics ile birlikte Samsun spor turizminin önemli bir şehri oldu. Sadece konaklama anlamında şehre para girişi 5 milyon dolar olurken, diğer gelirlerle birlikte toplam 10 milyon dolara yakın bir turizm geliri elde edilmiş oldu. Bu anlamda ülkemizde farklı turizm alternatiflerinin olduğunu ve bundan da para kazanılabileceğini yaşayarak göstermiş olduk “ diye konuştu.Samsun esnafı mutlu
Deaflympics 2017, Samsun esnafının da yüzünü güldürdü. Altı kıtadan gelen kafileler, müsabakalardan fırsat buldukça Samsun sokaklarına çıkıp bol bol alışveriş yaptı. Olimpiyatların şehrin havasını değiştirdiğini söyleyen Samsun esnafı, Deaflympics 2017’den memnun kaldı.
Bir kafenin müdürü olan Ercan Alay, olimpiyatların muazzam bir pozitif katkı sağladığını belirterek, “Misafirlerimizin hepsi çok güler yüzlü, çok anlayışlıydı. Şehrin gerçekten havası değişti” dedi.


Bir mağazanın müdürlüğü yapan Hayriye Duru ise gelen misafirlerin çok cana yakın olduğunu söyleyerek, “Oyunların farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. İnsanlarda işaret dili öğrenme hevesi oldu, her zaman bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Samsun Deaflympics 2017 döviz bürolarına da canlılık verdi. Kuyumcu ve döviz bürosu yetkilisi Hüseyin Anıl, gelen misafirlerin bol bol döviz bozdurduğunu ve altına da yoğun ilgi gösterdiğini kaydederken, “İnşallah daha sonra Samsun’da bir olimpiyat daha düzenlenir” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar varSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiDrama Köprüsü Drama Köprüsü