Türkiye`den ABD`ye PYD/YPG tepkisi

ABD`nin DEAŞ`la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün açıklamalarına Dışişleri`nden tepki gecikmedi. Sözcü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Türkiye`nin PYD/YPG ile ilgili tavrını kesin bir dille bir kez daha hatırlattı.

Türkiye`den ABD`ye PYD/YPG tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ABD`nin DEAŞ`la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk`e tepki gösterdi. Müftüoğlu, bölgedeki terörün sona erdirilmesi için tüm aktörlerin söylemleri ile eylemleri arasında çelişki bulunmaması yoluyla mümkün olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı`nın sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

``ABD`nin DEAŞ`la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün, İdlib`teki terör örgütlerinin mevcudiyetiyle ülkemizi ilişkilendiren değerlendirmelerine yönelik tepkimiz, üst düzey bir girişimle bizzat adı geçenin dikkatine getirilmiş ve provokatif olarak nitelenebilecek ifadeleri protesto edilmiştir.

İlaveten, terör örgütlerinin Suriye ve Irak`ta melce bulmasının altında yatan temel nedenlerin ortadan kaldırılmasının ancak tüm ilgili aktörlerin söylemleri ve eylemleri arasında çelişki bulunmaması yoluyla mümkün olabileceği, Suriye’de terörist örgüt PYD/YPG`nin hangi amaçla olursa olsun desteklenmemesi doğrultusundaki beklentimiz hatırlatılmıştır.

Adı geçenin söz konusu beyanlarına ilişkin tepkimiz Vaşington Büyükelçiliğimiz tarafından da ABD makamları nezdinde yinelenecektir.``EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıPendik'te feci kaza: 1'i ağır 5 yaralı Pendik'te feci kaza: 1'i ağır 5 yaralıTürkiye konut doğal gaz fiyatinda Avrupa'da en ucuz ikinci ülke Türkiye konut doğal gaz fiyatinda Avrupa'da en ucuz ikinci ülke