Gıda sahteciliğine rekor ceza

Bafra zabıtası gıdada sahtecilik yapan her iki satıcıya 16 bin lira ceza yazdı.

Gıda sahteciliğine rekor ceza

Samsun Bafra Belediye Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, pazar yerlerinde denetim yaptı. 


Pazar yerinde incelemeler yapan ekipler, içerisinde margarin bulunan tereyağlarını tespit etti. Numune alınarak tahlile gönderilen yağların sonuçları olumsuz çıktığından satıcılara cezai işlem uyguladı. İki ayrı satıcının ürünlerinde çıkan sahte malları imha eden ekipler her iki satıcıya da ayrı ayrı 16 bin lira ceza yazıldı. Gelen ihbarları değerlendiren ekipler, vatandaşların konu hakkında duyarlı olmasını istedi. Bu gibi durumlarda vatandaşların Alo Zabıta 153 ve Alo Gıda Hattı 174’e şikayetlerini bildirmeleri istendi.


Denetimlerin her zaman devam edeceğini söyleyen Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Yaklaşık 1,5 ay önce Bafra Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri yaptıkları pazar yeri denetiminde bazı gıdalarda sahtecilik yapıldığını tespit ettiler. Bu tespitler sonucu gıda numuneleri alındı ve tahlile gönderildi. Yapılan tahlillerin sonuçları menfi çıktı. Buna istinaden ilgili madde gereği 2 satıcıya ayrı ayrı 16 bin lira ceza yazıldı. Pazar yerinde denetimler mutat olarak sürmekte. Halkımızın sağlığı ile oynamaya çalışan hiç kimseye göz açtırmayacağız. Bununla birlikte vatandaşlarımızın da bu hususta daha dikkatli olması gerekir. Hemşehrilerimiz şikayetlerini Alo Zabıta 153 ve Alo Gıda Hattı 174’e bildirebilirler” dedi.