‘Hurda teşviki olmalı’

Ticari araçların ÖTV`siz değişimini hızlandırmak için mutlaka hurda araçların bir bedel karşılığında alınmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,” Ticari araçların değişimi için çıkarılan ÖTV’siz araç alımından faydalanmak isteyen esnafımıza hurda teşviki de mutlaka getirilmeli ve ÖTV indirimi hurda teşviki ile desteklenmeli” dedi.

‘Hurda teşviki olmalı’

 Sınai üretiminde demir ve çelik hurdasının çok önemli bir girdi olduğunu ifade eden Palandöken, `Türkiye`de büyük bir hurda ihtiyacı var. Yurtiçindeki hurda arzı üretim ihtiyacını karşılamıyor ve yurt dışından hurda ithal ediyoruz. Enerjiden sonraki en büyük ithalat kalemini demir çelik hurdası oluşturuyor. Son 10 yılda 68 milyar dolarlık demir çelik hurdası ithal ettik” diye konuştu.

2013 yılında kamyon, kamyonet, otobüs ve benzeri ağır vasıtalar için hurda teşviki getirildiğini söyleyen Palandöken, “Bu kapsamda 120 bin araç hurdaya ayrıldı ve araç sahiplerine de yaklaşık 950 milyon TL ödeme yapıldı. Ancak halen 500 binin üzerinde araç hurdaya ayrılabilir durumda. Çalışır durumda olmayan araçların nakliyesi için de teşvik verilmesi ve kilo başına ödenecek tutarın bir miktar artırılması halinde bu 500 bin aracın büyük bir kısmı hurdaya ayrılabilir ve sınai üretim için büyük bir hurda açığı karşılanabilir” şeklinde konuştu.

Ticari araçların ÖTV`siz değiştirilebilmesi için çıkarılan yasadan binlerce ticari araç sürücüsünün faydalanmak istediğini ancak hurdaya ayıracakları araçlara hurda bedeli ödenmesini beklediklerini ifade eden Palandöken, “ÖTV indiriminin hurda teşviki ile desteklenmesi halinde sonuçları çok olumlu olur. Araç sahibi elindeki hurda aracından dolayı ek gelir elde eder, yeni araç için bir miktar kaynak olur, otomotiv sektöründe büyük bir canlanma görülür, sanayinin hurda ihtiyacı karşılanır, hurda ithalatı azalacağı için cari açık azalır, döviz kurları düşer, ekonomik büyüme artar” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsun'a yeni adliye yapılacak! Samsun'a yeni adliye yapılacak!Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da büyük değişim başlıyor Samsun'da büyük değişim başlıyorDrama Köprüsü Drama KöprüsüSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar varSamsun'da uyuşturucuya geçit yok Samsun'da uyuşturucuya geçit yok