Sessiz dünyanın sesi

Olimpiyatlarda tercümanlık yapmak için Kocaeli’nden gelen evli ve 2 çocuk annesi Gülden Sıkı, olimpiyatlar sayesinde en büyük hayalinin gerçek olduğunu söyledi.

Sessiz dünyanın sesi

Samsun’da devam eden 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatı arkasından çok sayıda hikâyeyi de getiriyor. Olimpiyat köyünde kalan sporculara tercümanlık yapan 37 yaşındaki Gülden Sıkı en büyük hayalinin gerçek olduğunu söyledi. Sıkı, “ Kocaeli’nde yaşıyorum evli ve 2 çocuk annesiyim. Olimpiyatların Samsun’da yapılacağını duyduğum andan itibaren bir şekilde görev almak zorunda olduğumu hissettim. İşaret dili bildiğim için görev yapmak için müracaat ettim. Elemelerden geçtim ve yaklaşık 20 gündür Samsun’dayım. Bu olimpiyatlar sayesinde en büyük hayalim gerçek oldu” dedi.

Gülden Sıkı 1997 yılından itibaren işaret dilini kullandığını ve bunun çok faydasını gördüğünü söyledi. Sıkı, “ Benim mahalledeki en iyi arkadaşım işitme engelli idi. Onunla anlaşabilmem için bu dili öğrenmem gerektiğini kabullendim. Önce o arkadaşımla anlaşacak kadar öğrendim. Sonra arkadaşım beni kendisinin de üyesi olduğu Kocaeli İşitme Engelliler Derneği’ne götürdü. Orada yeni arkadaşlar edindim. Onların anlaşma dilini çok iyi gözlemledim. Halkla İlişkiler Mezunu olduğum için de insanlarla anlaşabilme tekniklerini de biliyorum. Bu dili çok iyi geliştirdim. Şimdi Halk Eğitim Merkezi’nde işaret dili öğretmenliği yapıyorum. Olimpiyat bir insanın hayal edebileceği en önemli spor olayıdır. Samsun’daki olimpiyatlar benim hayallerimi gerçekleştirdi. Samsun’u asla unutmayacağım” dedi.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kanlı infaz Samsun'da kanlı infazSamsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandı Samsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandıSamsunspor'a Hollandalı Golcü Samsunspor'a Hollandalı GolcüSamsun'da korona testi kuyruğu Samsun'da korona testi kuyruğuSamsunspor'da hedef süper lig Samsunspor'da hedef süper ligSamsun'da başından vurulan bir kişi öldü Samsun'da başından vurulan bir kişi öldüTunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralı Tunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralıZincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdı Zincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdıKendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybetti Kendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybettiKorona testi kuyruğu Korona testi kuyruğu