ABD’den Suriye`de bir ilk

ABD liderliğindeki IŞİD ile mücadele koalisyonunun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, ABD’nin ilk kez Suriye’nin güneyindeki bir muhalif gruba, IŞİD ile mücadele etmeyi reddettiği gerekçesiyle desteğini kestiğini açıkladı.

ABD’den Suriye`de bir ilk

Dillon, konuyla ilgili açıklamasında, “Şüheda el-Karyeteyn (Şuhuk) adındaki grup, Suriye’nin güneyinde çalıştığımız ortaklarımızdan biriydi. Suriye ve Irak’taki amacımızın sadece ve sadece IŞİD’e karşı zafer kazanmak olduğunu net olarak anlattık ve ortaklarımızdan da bu misyona bağlı kalmalarını talep ettik” diye konuştu.

Gruba desteklerini kesmelerinin nedeninin IŞİD ile mücadelenin dışındaki faaliyetlere katılmalarının olduğunu söyleyen Dillon, söz konusu eylemlerin ‘rejimle mücadeleye yönelik’ olabileceğini ifade etti.

Albay Dillon, “IŞİD’e karşı zaferden farklı hedeflere odaklanmak istiyorlarsa, kendilerine destek veremeyeceğimizi söyledik. Bu gruba daha fazla destek vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dillon, ABD’nin ilk kez bir muhalif grupla işbirliğini kesmek zorunda kaldığını da sözlerine ekleyerek, gruba IŞİD ile mücadele için verilen silahları da geri toplamak için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

sputnikEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralı