Türkiye atletizmde, olimpiyat rekorunu kırdı

Yasin Süzen 400 metrede olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı

Türkiye atletizmde, olimpiyat rekorunu kırdı

Deaflympics 2017’de atletizm dalında 400 metre finalinde koşan Yasin Süzen, olimpiyat rekoru kırarak Türkiye’ye atletizmdeki ilk altın madalyasını kazandırdı. 


23. İşitme Engelliler Olimpiyatları, atletizm final müsabakalarıyla devam etti. Türkiye adına yarışan Yasin Süzen, 400 metre finalinde yarışan tek Türk atlet oldu. İlkadım Atletizm Sahası’nda koşulan final müsabakalarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yoğun sıcak ve bunaltıcı havada koşan Yasin Süzen, 400 metrede final çizgisine gelen ilk atlet olmayı başardı.
Yarı final müsabakalarında da en iyi dereceye sahip olan Yasin Süzen, yarışmada 5. kulvarda başladı. İyi bir start alan Yasin, yarışmayı baştan sona önde götürdü. Finiş çizgisini 47.03 ile geçen Yasin, olimpiyat rekoru kırarak Türkiye’ye turnuvadaki atletizm dalındaki ilk altın madalyasını kazandırdı. Yasin, yarışı kazandıktan sonra zaferini Türk Bayrağı ile birlikte kutladı.
Yarışmada Japon Maki Yamada 48.10’luk derecesiyle gümüş madalya alırken, Ukraynalı Dmytro Rudenko ise 48.25’lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.