Oğlunun peşinde 8 bin kilometre

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları`nda sporcular her zorluğu göze alırken, aileleri de çocukları için binlerce kilometre yol kat ediyor. Güney Afrikalı yüzücü Mark Roach`un annesi Joy Roach bu isimlerden sadece biri.

Oğlunun peşinde 8 bin kilometre

 Güney Afrika`da yiyecek-içecek hizmeti veren bir şirket işleten Joy Roach, Deaflympics 2017`de mücadele eden yüzücü oğlu Mark Roach`a destek verebilmek için Johannesburg`dan İstanbul`a, oradan da Samsun`a 8 bin kilometre yol kat ederek geldi.
Portekiz`de düzenlenen 2011 Dünya İşitme Engelliler Yüzme Şampiyonası`ndan itibaren oğlunun çoğu müsabasını yerinden takip ettiğini belirten anne Roach, sadece Teksas`ta düzenlenen 2015 Dünya İşitme Engelliler Yüzme Şampiyonası`na gidemediğini söyledi.
`SAMSUN GÜZEL BİR YER`
Oğluna destek vermek için birçok ülke gezen Joy Roach, Samsun`da geçirdiği zamandan oldukça hoşnut. Roach, şehre ve insanına yönelik düşüncelerini, `Samsun çok temiz, Güney Afrika`ya göre buradaki dalgalar daha az ve küçük. İnsanlar çok yardımsever, hiçbir sorum karşılıksız kalmıyor` diyerek ifade etti.
`O VE DESTEĞİ OLMASA BURADA OLAMAZDIM`
Kariyerindeki ikinci Deaflympics tecrübesini yaşayan Güney Afrikalı yüzücü Mark Roach, 8 bin kilometre yol kat ederek Samsun`a gelen annesine yönelik bağlılığını, `O ve onun desteği olmasa şu an burada yarışıyor olabileceğimi sanmıyorum. O harika biri, dünyadaki en iyi anne.` sözleriyle dile getirdi. Samsun`a ilk defa geldiği belirten 20 yaşındaki sporcu, annesinin desteği sayesinde 200 metre karışıkta ve 100 metre kelebekte final yüzmeyi başardı.