ABD`den Rusya, İran ve Kuzey Kore`ye yeni yaptırımlar

- ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarıyla Rusya, İran ve Kuzey Kore`ye yeni yaptırımlar getiriliyor - Tasarıya göre Trump yönetiminin, Rusya`ya karşı mevcut yaptırımları hafifletmeden veya kaldırmadan önce Kongre onayını alması gerekecek - Tasarının Trump`ın masasına gitmeden önce Senatoda da kabul edilmesi gerekiyor

ABD`den Rusya, İran ve Kuzey Kore`ye yeni yaptırımlar

ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen yeni bir tasarı, Rusya, İran ve Kuzey Kore`ye yeni yaptırımlar getiriyor. Tasarıya göre Başkan Donald Trump yönetiminin Rusya`ya mevcut yaptırımları hafifletmeden veya kaldırmadan önce Kongre onayını alması gerekecek.

`Yaptırımlar Yoluyla Amerika`nın Düşmanlarıyla Mücadele` başlıklı yasa tasarısı, Temsilciler Meclisinde 3`e karşı 419 vekilin oyu ile kabul edildi.

Özellikle ABD Başkanı Trump`ın Rusya ile ilişkilerindeki alanı daraltan yasa tasarısı, halihazırda geçerli olan Rusya yaptırımlarını hafifletmek veya kaldırmak istediği durumlarda Amerikan Başkanı`na Kongreden onay alma şartı getirmesiyle dikkati çekti.

Tasarıya göre Rusya`ya Ukrayna`daki adımlarıyla ilgili yeni yaptırımlar getiriliyor, İran ile Kuzey Kore de nükleer ve balistik füze programları nedeniyle yaptırımlara maruz kalacak.

- `Tarihin en geniş kapsamlı yasa tasarılarından biri`

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan tarafından `Tarihin en geniş kapsamlı yasa tasarılarından biri` sözleriyle nitelendirilen pakette Rusya, İran ve Kuzey Kore yönetimlerine birçok alanda yeni yaptırımlar uygulanacak.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce da söz konusu üç ülkenin ABD`nin ulusal çıkarlarını tehdit ettiğini, son dönemde artan füze denemeleri sebebiyle Pyongyang yönetimine de güçlü bir mesaj vermek istediklerini dile getirdi.

Royce, mayıs ayında Temsilciler Meclisinden geçip Senatoya takılan ve Rusya ile İran`a yaptırımlar öngören pakete bu sefer Kuzey Kore`yi özellikle eklediklerini vurgulayarak, tüm dünyaya Kuzey Kore konusundaki pozisyonlarını somut olarak gösterdiklerini kaydetti.

- Önce Senato, sonra Beyaz Saray

Kabul edilen yasa tasarısının yasalaşabilmesi için Trump`ın masasına gitmeden önce Senatoda da kabul edilmesi gerekiyor. Trump`ın yasayı onaylama ya da veto etme seçenekleri bulunuyor.

Beyaz Saray, Trump`ın kararının henüz net olmadığını açıklarken, Başkan daha önceki açıklamalarında Rusya`ya yaptırımları hafifletebileceği mesajını vermişti.

Amerikan başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturmalarda hedef tahtasında olan Rusya`nın yeni yaptırımlar karşısında alacağı pozisyon da merak ediliyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıHatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölü Hatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölüMalatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralı Malatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralıAltın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeKayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralı Kayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralıAlkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandı Alkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandıİzmir'de feci kaza: 1'i ağır, 3 yaralı İzmir'de feci kaza: 1'i ağır, 3 yaralı