Küresel ısınmasının Türkiye`ye etkisi

Meteoroloji Samsun 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, küresel ısınmasının etkilerinin 2050 ve 2070’li yıllarda Türkiye`de görülebileceğini söyledi.

Küresel ısınmasının Türkiye`ye etkisi

Küresel ısınma hakkında bilgi veren Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, “Küresel ısınma dediğimiz hadise, atmosferde bulunan karbondioksit gibi bazı maddelerin normal bulunması gerekenden fazla miktarda çıkması neticesinde ve güneşten gelen radyasyonun tekrar geri uzaya gidememesinden kaynaklanan uzun vadeli bir hadisedir. İnsanoğlunun kendi eliyle doğayı tahrip etmesi nedeniyle oluşan, örneğin orman yangınları gibi hadiselerde ve ya arabaların egzozlarından çıkan gazlar ve bacalardan çıkan emisyonlar nedeniyle atmosferde yoğun miktarda karbondioksit miktarının artması dünyada ciddi bir tehdit haline gelmiştir. Güneşten gelen radyasyonun normalde güneş battıktan sonra tekrar atmosfere dönmesi gerektiği halde bu gazlardan dolayı atmosferde tutularak geri dönmemesinden dolayı bir hadisedir küresel ısınma. Ancak kısa sürede olacak bir olay değildir. Küresel ısınma uzun vadeli bir hadisedir. Ülkemizde henüz küresel ısınma var demek doğru olmaz. Bunun etkilerini belki 2050 ve 2070’li yıllarda göreceğiz” dedi.

`Şehir merkezleri ısı adasına dönüşüyor`
İnsanoğlunun kendi kendine doğanın dengesini bozduğunun altını çizen Yüce, “Binaların artması ve büyük binaların inşa edilmesi de küresel ısınma için bir nedendir. Bunlar ısıyı tutan bir materyal olarak değerlendirmek lazım. Bu binalar nedeniyle, şehir merkezlerinde bir suni ısı adası oluşmaktadır. Ancak açık arazilerde bundan söz etmek tabi ki mümkün değildir” diye konuştu.

`Küresel ısınma önlenebilir`
Küresel ısınmaya neden olan etkenler olduğu gibi bunun önüne geçilebilecek bazı unsurların da olduğuna dikkat çeken Yüce, “Biz ormanlarımızı ve meralarımızı arttırırsak, atmosferdeki nem dengesini korursak ve emisyonu azaltırsak bu küresel ısınma tehdidini ortadan kaldırırız” şeklinde konuştu. EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandı OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in yerine Prof Dr. Yavuz Ünal atandıSamsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendi Samsun Üniversitesi'ne 5 yeni bölüm daha eklendiSamsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyor Samsun Valisi açıkladı! 15 Ağustos'ta açılıyorSamsun'da uyuşturucu ve silah operasyonları Samsun'da uyuşturucu ve silah operasyonlarıSamsun'da rekor korona cezası Samsun'da rekor korona cezasıSamsun'da traktör can aldı Samsun'da traktör can aldıSamsun'da buraya giden şifa buluyor Samsun'da buraya giden şifa buluyorSamsun'da döviz fiyatları Samsun'da döviz fiyatlarıSamsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlar Samsun'da dolandırıcılar iş başında! Böyle kandırıyorlarSamsun'da kahvehane sahibi öldürüldü Samsun'da kahvehane sahibi öldürüldü