Korkutan gelişme! ABD tankları oraya gidiyor

Rusya ve Ukrayna sınırında gerginliği daha da tırmandıracak gelişmeler yaşanıyor. Geçen günlerde sınıra birlik gönderen Rusya`ya karşı ABD Ukrayna`ya silah yardımında bulunacağını açıkladı.

Korkutan gelişme! ABD tankları oraya gidiyor

Ukrayna`nın doğusuna giden Başkan Trump`ın özel temsilcisi Volker, Rusya destekli isyancıların ilerleyişini kırmak için yeni hamleyi ilan etti.

ABD`nin yeni Ukrayna özel temsilcisi Kurt Volker, Washington`ın Rusya destekli isyancılara karşı bölgeye silah göndermeyi tartıştığını söyledi.

BBC`ye konuşan Başkan Donald Trump`ın özel temsilcisi Volker, söz konusu yardımla Kiev yönetimine bağlı güçlerin Moskova`nın ilerleyişini değiştirebileceğini savundu. Volker`a göre, Ukraynalılara kendilerini savunmak için savunma silahları verilebilir ve bunlar arasında tanklar da var.

``

RUSYA`YI PROVOKE EDEBİLİR

Rusya sınırına silah gönderme kararının Moskova yönetimini provoke edebileceğini belirten özel temsilci Volker, aynı hamlenin Ukraynalıları cesaretlendirebileceğini de aktardı.

RUSYA`YA DİYALOG ÇAĞRISI

Kurt Volker, Ukrayna`nın doğusunda barışı sağlamak için Rusya`ya yeni bir stratejik diyalog çağrısı da yaptı.

ABD özel temsilcisi, bu ay ikinci kez Ukrayna`yı ziyaret ediyor. Pazar günü çatışma bölgesi Avdeyevka`ya giden Volker, sıcak savaş yaşandığını söyledi: `Ana amacımız, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği geri kazanmak. Ben buraya, olayların detaylarını kendi gözlerimle görmek için geldim. Bunun çok korkunç bir trajedi olduğunu söyleyebilirim, çünkü Ukrayna’nın gelişen bir ülke olduğunu biliyoruz.`

Ukrayna, Rus yanlısı milislerin saldırısı altındaki Avdeyevka`yı Şubat ayında tahliye etmek zorunda kalmıştı.

``

İSYANCILAR YENİ DEVLET İLAN ETTİ

Ukrayna`dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk`teki isyancılar, geçen hafta yeni devlet kurduklarını ilan etmişti. Yeni devletin adı ise Malorossiya-Küçük Rusya.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, geçen hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna`nın doğusunda savaşan tarafları hassas ateşkesi uygulamaları için uyarmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüSamsun şehidine ağladı Samsun şehidine ağladıAltın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatlarıBüyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollarda Büyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollarda