Arnavutluk`un yeni cumhurbaşkanı yemin etti

Arnavutluk`ta 28 Nisan`da yapılan seçimde ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilen İlir Meta, Mecliste yemin ederek görevi Bujar Nishani`den devraldı.Arnavutluk Meclisindeki yemin töreninde konuşan Meta, Anayasa`ya ve diyalog ruhuna...

Arnavutluk`un yeni cumhurbaşkanı yemin etti

 Arnavutluk`ta 28 Nisan`da yapılan seçimde ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilen İlir Meta, Mecliste yemin ederek görevi Bujar Nishani`den devraldı.

Arnavutluk Meclisindeki yemin töreninde konuşan Meta, Anayasa`ya ve diyalog ruhuna saygı duyacağını ifade etti.

Asil bir göreve seçilmesinden dolayı Meclise teşekkür eden Meta, Arnavutluk devletinin ve halkının çıkarları doğrultusunda anayasal sorumluluklarını yerine getirmede sağlam irade göstereceğini söyledi.

Meta, `Anayasallık, siyasi tarafsızlık ve hukukun üstünlüğüne saygı, cumhurbaşkanlığı karar ve eylemlerimin ana referansları olacaktır.` ifadelerini kullandı.

Yemin töreninin ardından Meclisten ayrılan Meta, Nishani`den görevi resmen devralmak üzere Cumhurbaşkanlığına geçti.

Meta, 28 Nisan`da düzenlenen ve muhalefet partilerinin katılmadığı cumhurbaşkanlığı seçiminin dördüncü turunda, 87 milletvekilinin desteğini alarak Arnavutluk`un yedinci cumhurbaşkanı seçilmişti.

- İlir Meta kimdir?

24 Mart 1969`da İskarapar`da dünyaya gelen İlir Meta, lisans ve yüksek lisansını tamamladığı Tiran Üniversitesinde iktisat ve siyaset bilimi eğitimleri aldı.

Cumhurbaşkanı seçilmeden önce meclis başkanlığı görevini yürüten Meta, bu göreve Eylül 2013`te başlamıştı. 1999-2002 yılları arasında başbakanlık da yapan Meta, siyasi kariyeri boyunca bakanlık görevlerinde de bulundu.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından genel başkanlığını yürüttüğü Sosyalist Bütünleşme Hareketinden (LSI) istifa eden Meta, 1992`den itibaren tüm dönemlerde milletvekilliği yaptı.

İngilizce ve İtalyanca bilen Meta, evli ve üç cocuk babası.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralı Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralıKeyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, Hastalık Keyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, HastalıkŞehit polisler memleketlerine uğurlandı Şehit polisler memleketlerine uğurlandı(Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terör (Özel) İstanbul'da motosikletli magandanın 'drift', 'makas' ve 'tek teker' terörSamandağ'da Kaza: 3 yaralı Samandağ'da Kaza: 3 yaralıDoğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyor Doğa ve tarihin iç içe olduğu Aydın, üniversite adaylarını bekliyorKayserispor'da Bayram Bektaş dönemi Kayserispor'da Bayram Bektaş dönemiErkeklerde göğüs büyüklüğüne 30 dakikada çözüm Erkeklerde göğüs büyüklüğüne 30 dakikada çözümDenizli'de liseliler Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine hazırlanıyor Denizli'de liseliler Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine hazırlanıyorSerbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatları