Oryantiring şehre indi

DEAFLYMPİCS tarihinde ilk kez Samsun`da koşulan oryantiringde, Cumhuriyet Meydanı ve Çiftlik Caddesi`nde koşulan karışık bayrak yarışında Türkiye`nin aldığı sonuçlar umut vericiydi. 

Oryantiring şehre indi

Harita ve pusula yardımıyla belirlenen hedeflere ulaşma sporu oryantiring, Samsun Cumhuriyet Meydanı ve Çiftlik Caddesi`ne indi. Karışık bayrak yarışında 2 kız 2 erkek sporcu ile 5 ülkenin katıldığı yarışta Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Litvanya ve Türkiye koştu. 
Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, oryantiringin ilk kez olimpiyatta koşulmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Akyüz, Deaflympics`e ilk kez dahil olan oryantiringin kendileri için büyük bir tecrübe olduğunu belirterek, `İlk defa olimpiyatta yer alan bir branş olarak biz daha çok önemsedik. Çünkü 2019`da Avrupa Kayaklı Oryantiring Şampiyonası`na Erzurum`da ev sahipliği yapacağız. 2020`de de Kocaeli`de Gençler Dünya Şampiyonası`nın ev sahipliğini aldık. Bu olimpiyat ve bu tecrübe bizim için çok önemliydi` ifadelerini kullandı.
SONUÇLAR UMUT VERİCİ
Türkiye Milli Takımı`nın 1 saat 36 dakika 5 saniyede tamamlayarak dördüncü bitirdiği yarışı, Ukrayna 1 saat 2 dakika 21 saniyede kazandı. Rusya gümüş, Litvanya da bronz madalyanın sahibi oldu. 
Oryantiring Başantrenörü Kenan Aksın, alınan dereceyi umut verici bulduğunu söyleyerek, `Sonuçlar bizim için gayet güzel bir başarı. Çünkü diğer ülkeler oturmuş ve bu sporda geçmişleri olan ülkeler. Bizimse bir yıllık bir takımla onları geçmemiz biraz hayalperestlik olurdu. Ama dördüncülük bizim için umut verici. İyi bir sürede yarışı tamamladık. En azından tarihe geçtik. Böylece Türkiye`nin de bu sporda var olduğunu bütün dünyaya göstermiş olduk` açıklamasını yaptı. 
Oryantiringde mücadele yarın orta mesefe koşularıyla Bayraktepe Piknik Alanı`nda devam edecek. EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Osmaniye'de trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Osmaniye'de trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı