ABD, Türkiye`nin Alacağı S-400 Füzelerinden Rahatsız Oldu

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye`nin Rusya`dan S-400 hava savunma sistemi satın almadığını, ancak almış olması halinde bu durumun Washington için kaygı verici olacağını söyledi.

ABD, Türkiye`nin Alacağı S-400 Füzelerinden Rahatsız Oldu

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford,  Colorado eyaletinin Aspen kentinde her yıl düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu`nda, NBC televizyonuna mülakat verdi.

`S-400`LER BİZİM İÇİN KAYGI VERİCİ`

Türkiye`nin  Rusya`dan S-400 ileri teknoloji hava savunma sistemi satın aldığına yönelik haberlerin sorulması üzerine Orgeneral Dunford, `Bu yönde yapılan haberler doğru değil.  Türkiye  Rusya`dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almadı. Bunu yapmış olsalardı, bu durum kaygı verici olurdu ancak yapmadılar.` dedi.

`ABD`NİN SUREİYE`DE 50 BİN MİLİTANI VAR`

DEAŞ ile mücadele konusunda da değerlendirmelerde bulunan Joseph Dunford, 2 yıl önce  Suriye`de  ABD ile müttefik olan sadece 200 milis kuvvet bulunduğunu ancak bu sayının bugün 50 bine çıktığını bildirdi.

`TÜRKİYE`NİN  PKK KAYGISINI DİKKATE ALIYORUZ`

Dunford, PYD/PKK`nın ana omurgasını oluşturduğu  Suriye Demokratik Güçleri`nin (SDG),  ABD`nin desteği ile  Suriye`nin kuzeydoğusunu DEAŞ`tan temizlediğini de savundu.

ABD`nin,  PKK terör örgütünün  Suriye kolu PYD/PKK`ya destek vermesinin  Türkiye`yi rahatsız ettiğini kabul eden Orgeneral Dunford, bu konuda  Türkiye`nin kaygılarını dikkate aldıklarını ifade etti.

ABD`nin örgüte destek vermesinin  Türkiye ile sürtüşmeye neden olduğunu anımsatan Dunford, `Sadece DEAŞ`ı  Rakka`dan ve Fırat Vadisi`nden çıkarmak değil  Türkiye ile uzun dönemli ilişkilerimizi nasıl yürüteceğimize yönelik  Türkiye`nin kaygılarını azaltmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.` diye konuştu.

Joseph Dunford, `Size şunu söyleyeyim;  Suriye`de askeri veya siyasi her çözümde güvenlik bakımından  Türkiye`nin uzun dönem menfaatleri tam dikkate alınarak tamamlanacaktır.` ifadesini kullandı.

FİKRİ IŞIK: S-400`DE SONA GELİNDİ

Milli Savunma Bakanlığı görevinden Başbakan Yardımcılığına atanan Fikri Işık, geçen hafta  Ankara ile  Moskova arasındaki S-400 hava savunma sistemi konusundaki görüşmelerin son aşamasına geldiğini açıklamıştı.

Mobil karadan havaya S-400 füze sistemleri, kısa ve uzun menzilli hava hedeflerine karşı koyacak füzeler fırlatan yeni nesil savunma sistemleri olarak biliniyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun şehidine ağladı Samsun şehidine ağladıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduBüyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollarda Büyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollardaAltın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları