Kudüs yanıyor! Çatışmalar şiddetlendi

İsrail güçlerinin, Mescid-i Aksa`nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto amacıyla düzenlenen gösterilere müdahalesinde 1 kişi şehit oldu, 67 kişi yaralandı.

Kudüs yanıyor! Çatışmalar şiddetlendi

Filistin Kızılayından yapılan açıklamaya göre, İsrail askerleri, Doğu Kudüs ile Batı Şeria`nın çeşitli noktalarında, Aksa`ya yönelik ihlalleri protesto eden Filistinlilere müdahale etti.İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çıkan olaylarda  ilk belirlemelere göre 1 kişinin şehit olduğu, 67 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yetkililer, 24 yaşındaki Yousuf Kashour isimli Filistin vatandaşının hayatını kaybettiğini belirtti. Batı Şeria`nın çeşitli yerlerinde ise 35 kişi plastik mermi sonucu yaralandı, 43 kişi de göz yaşartıcı gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

İSRAİL POLİSİ 3 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa`da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

MESCİD-İ AKSA`DA HAKİMİYET KURMAK İSTİYORLAR

Olayın ardından Mescid-i Aksa`yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif`in iki kapısını pazar günü açmış ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. İsrail, Mescid-i Aksa`nın kapılarına kurduğu metal detektörler vasıtasıyla Aksa Vakfınca kontrol edilen Harem-i Şerif’te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal detektörlerin güvenlik sağlama amaçlı değil, Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

İsrail`in, Aksa`yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa`nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

METAL DEDEKTÖRLER KALDIRILACAK

İsrail`in kanal 2 televizyonun haberinde, İsrail tarafından Aksa kapılarına yerleştirilen metal arama dedektörleri nedeniyle yaşanan büyük gerginliğin ardından İsrail polisinin bu geceden itibaren metal arama dedektörlerini kaldırcağı ve Aksa`nın kapılarına el dedektörleriyle arama yapacak polis güçleri yerleştireceği iddia edilmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıSamsun'da arazi tartışması faciayla bitti Samsun'da arazi tartışması faciayla bittiSamsun için deprem uyarısı! Samsun için deprem uyarısı!Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriSamsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptı Samsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptıSamsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkat Samsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkatSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeDolar ne kadar oldu? (13.08.2020) Dolar ne kadar oldu? (13.08.2020)