‘Bölgesel destek şart’

Başkan Haluk Tan ülkemizin artık tarım ve hayvancılıkta ithalat yapar durumda olmaması gerektiğini belirterek, “ Devletimizin verdiği bu kadar büyük teşvikler artık üretime dönüşmeli” dedi.

‘Bölgesel destek şart’

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, MÜSİAD Samsun Şubesi’ni ziyaret ederek Başkan Haluk Tan ile karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.  Nail Kırmacı MÜSİAD’ın iş dünyasında önemli bir yeri olduğunu belirterek, “ İş dünyası ile ortak çalışmak ortak hedefe doğru koşmak önemlidir. Biz de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak iş dünyası ile ortak hareket edip sorunlara ortak çözümler bulmak için istişarelerde bulunuyoruz” dedi.

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, hükûmetin özellikle son 10 yılda tarım ve hayvancılığı büyük destek verdiğini ancak bu desteğe paralel olarak üretim gerçekleşmediğini söyledi. Başkan Tan, “ Türkiye gıdada ve hayvancılıktan ithalat yapmamalı. Eğer yapıyorsa bizim bir yerlerde eksiğimiz var demektir. Destekleme verilirken aynı üründen ülkemizin her yerine destek vermemek lazım. Yani artık bölgesel teşvikler olmalı. Ülkemizin her bölgesine her iline, hayvan desteği, buğday desteği, nohut mercimek gibi destekler verilmemeli. Yani her ürün için önceden çok iyi tespit edilen bölgeler olmalı ve sadece o bölgelerde o ürün yapılırsa teşvik verilmeli. O zaman gıdada da hayvancılıkta da dışa bağımlı olmayız” diye konuştu.

Başkan Haluk Tan ülkemizin en verimli topraklarının miras yoluyla parçalandığını söyledi. Tan, “ Maalesef şu anda tarım alanlarındaki en önemli sorunumuz miras yoluyla parçalanmak. Verimli topraklarımız iki kuşak sonra paylaşıla paylaşıla verimsiz hale geliyor. Artık miras yoluyla topraklar değil o topraklardan üretilen ürünler paylaşılmalı. Bu sayede ürün kalitemiz de oranımız da artar “ şeklinde konuştu.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR