Samsun`da bir deprem olsa binaların yüzde 50’si yıkılabilir

“Bodrum’un en büyük avantajı binaların iki katlı ve zemininin kaya olması”

Samsun`da bir deprem olsa binaların yüzde 50’si yıkılabilir

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, Ege Denizi`nde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana gelmesine rağmen can kaybı yaşanmayan Bodrum’un en büyük avantajının binalarının iki katlı ve zemininin kaya olması olduğunu söyledi. 
Jeoloji Mühendisi Gül Yüzüncü Yılmaz, Ege Bölgesi’nde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulundu.“Samsun’da bir deprem olsa binaların yüzde 50’si yıkılabilir”
Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunun altını çizen Yılmaz, “Samsun da deprem bölgeleri arasında yer almaktadır. Yaşadığımız ülkenin yüzde 95’i deprem bölgesinde yer alıyor. Aslında depremle yaşamayı öğrenmemiz lazım. Önemli olan yapı ve zemin ilişkisini iyi kurabilmek. Samsun’a baktığımız zaman çok güzel bir şehirde yaşıyoruz ancak ne derecede yapılarımızın zemine uygun olarak yapıldığı tartışılır. Allah göstermesin bir deprem olsa Samsun’daki binaların yüzde 50’si yıkılabilir” dedi.

“Bodrum’un en büyük avantajı binaların iki katlı ve zemininin kaya olması”
Artık insanların denizin ortasına bile bina yaptığına dikkat çeken Yılmaz, “Bodrum’un en büyük avantajı binalarının iki katlı ve zemininin kaya olması. İnsanların zarar görmemesi açısından son derece iyi yapılar. Bu tabii deprem gerçeğini göz ardı etmemizi gerektirmez. Sıkıntılar büyük” diye konuştu.

“Dolgu alanlarından ve alüvyon alanlardan kaçınmalıyız”
Uygun olan alanlarda yapılaşmaya gidilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Bunları her zaman söyledik. Zemine uygun binalar tasarlamamız gerekiyor. Zeminle barışık yapılar yapmalıyız. Özellikle dolgu alanlarından ve alüvyon alanlardan kaçınmalıyız” şeklinde konuştu.

“Kuzey Anadolu fay hattına çok yakınız”
Samsun’un Kuzey Anadolu Fay Hattına yakın olduğunu belirten Gül Yüzüncü Yılmaz, “Her an bir deprem tabii ki yaşanabilir. Bunun süreci konusunda bilimsel bir araştırma yapacak yetkide değilim ama olabilir. 1. derece deprem bölgesi olan bölgelerimiz var. Bunlar Ladik, Vezirköprü ve Havza ilçeleri. Bunlar fay hattına çok yakınlar. O yüzden buralarda deprem olma ihtimali yüksek. Ama tabii oradaki yapılaşmalarda alınan önlemler de çok önemli” ifadelerini kullandı.