‘Samsun sağlık kenti olacak’

Sudan Federal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı İsam Muhammed ve beraberindeki 5 kişilik heyet, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.

‘Samsun sağlık kenti olacak’

Ziyarete Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Faruk Tan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birsen Altay, OMÜ Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı ve TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) temsilcileri de hazır bulundu.

Sudan Federal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı İsam Muhammed, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile iş birliği içinde olduklarını Sudan’daki not ortalamalı ve performans başarılarına göre 11 hemşirenin Eylül ayından itibaren Samsun’a gelerek Ondokuz mayıs Üniversitesi’nde eğitim göreceğini söyledi. İsam Muhammed, “ Biz öğrencilerimizin nerede kalacağını, hangi şartlarda eğitim görevini yerinde görmek için Samsun’a geldik. Samsun’da çok iyi karşılandık. Çocuklarımızı İslam aleminin abisine teslim edeceğiz. Gözümüz arkada değil. Çocuklarımız burada eğitim görecek ve Sudan’da doğum sırasında olan çok sayıda ölüm olayına da çözüm olacaklar” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Sudan heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vali Kaymak, “ Samsun sağlık kenti olma yolunda büyük adımlar atıyor. Birkaç gün önce yeni Sağlık Bakanı atandı. Yeni bakanın ilimizden olması da bu iddialı hedefe ulaşmamızda büyük avantaj. Biz Cerrahi aletler ve medikal sektörde iddialı bir iliz. Bu konularda da Sudan ile ilişkilerimizi geliştirmek isteriz. Sudanlı öğrencilerimiz bizim misafirlerimiz olacaktır. Onları kendi çocuklarımızdan ayırmayacağımız bilmenizi isterim. Bu şehrin Valisi olarak elimden geleni yapacağım. Gözünüz arkada olmasın. “ diye konuştu.

Görüşme sonrası Vali Osman Kaymak Sudanlı konuğuna hediye takdim etti.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıSamsun için deprem uyarısı! Samsun için deprem uyarısı!Samsun'da arazi tartışması faciayla bitti Samsun'da arazi tartışması faciayla bittiAltın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriSamsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptı Samsun'da araçlar domino taşı gibi birbirlerine çarptıSamsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkat Samsun'da tek tıkla binlerce lira dolandırıldı! Aman dikkatSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeDolar ne kadar oldu? (13.08.2020) Dolar ne kadar oldu? (13.08.2020)