Büyük kriz ! Almanya`dan Türkiye`ye cevap geldi

Dışişleri Bakanlığı, Alman sözcülerin Büyükada`da gözaltına alınarak tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili açıklamlarına tepki gösterdi. Almanya`dan jet yanıt geldi.

Büyük kriz ! Almanya`dan Türkiye`ye cevap geldi

Dışişleri Bakanlığı, Alman vatandaşı Peter Steudtner’in tutuklanmasıyla ilgili Alman makamlarınca kullanılan ifadelerin kabul edilemeyeceğini ve söz konusu ifadelerin Almanya’nın hukuka yaklaşımındaki çifte standardı ortaya koyduğunu açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise tutuklamayı `planlanmış ve iyi bir şekilde hazırlanmış` bir eylem olarak yorumladı. Gabriel, Alman Dışişleri Bakanı`nın Türkiye`ye seyahat edecek vatandaşlara yeni bir uyarı yayınlandığını açıkladı. Uyarıda `Türkiye`ye ziyaret edecekler için bazı riskler` bulunduğu ifadesi yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, `18 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarıyla Bakanlığımızda yapılan görüşmede konunun yargıya intikal ettiği, bağımsız Türk yargısına güvenilmesi gerektiği, Steudtner’in gözaltına alındığı ilk günden itibaren uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak konsolosluk himayesinin sağlanmasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığı izah edilmiştir. Aynı konuda Berlin Büyükelçimiz de AFC Dışişleri Bakanlığına talepleri üzerine izahatta bulunmuştur` denildi.

Açıklamada, gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Alman makamlarınca konuya ilişkin kabul edilemez ifadelerin kullanıldığının altı çizilerek, `Bu görüşmelerin ardından AFC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Federal Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan ve diplomatik nezaketsizliğe örnek teşkil edebilecek açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale edildiği ve haddini aşan ifadeler kullanıldığı görülmüştür. Bu açıklamaların kabul edilmesi mümkün değildir. Ülkemizde yargı yetkisinin kullanılmasında, Anayasamız çerçevesinde hiçbir organ, makam, merci veya kişinin mahkemelere emir ve talimat veremeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı teminat altına alınmıştır` ifadeleri yer aldı.

Alman makamlarınca kullanılan ifadelerin Almanya’nın hukuka yaklaşımındaki çifte standardı bir kez daha ortaya koyduğunun kaydedildiği açıklamada, `Söz konusu açıklamalardaki ifadelerin, Türkiye’yi alan farklı terör örgütü mensuplarına kucak açarak, teröristlerin adalet önüne çıkarılmasını engelleyenlerin hukuka yaklaşımlarındaki çifte standardı bir kez daha ortaya koymuştur` denildi.

GABRİEL SERT KONUŞTU

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile Almanya arasında  son dönemde yaşanan gerilimle ilgili konuştu. Gabriel, tutuklamayı planlanmış ve iyi bir şekilde hazırlanmış bir eylem olarak yorumladı. 

EKONOMİK GÖZDAĞI

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, `Keyfi olarak Alman firmalarının terörle bağlantılı olduğunun gündeme getirildiği ortamda, hükümet olarak Alman şirketlerinin yapacakları yatırımlara güvence vermeyeceklerini` söyledi. Gabriel, bu nedenle Almanya’nın yatırım kredileri ve ekonomik yatırımların desteklenmesi konusunu gözden geçireceğini belirtti.

Gabriel, Türkiye’ye yönelik değerlendirilecek bir başka konunun ise AB’nin üyelik konusunda Türkiye yaptığı yardımlar olduğuna dikkat çekti. Gabriel, bu konuda önümüzdeki günlerde AB yetkilileri ve ilgili ülkelerle temaslar yapacaklarını vurguladı. 

SEYAHAT UYARISI YAPILDI

Gabriel, seyahat uyarısı kararının Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüş birliği içinde alındığını açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı`nın sitesinde yapılan uyarıda `Türkiye`ye ziyaret edecekler için bazı riskler` bulunduğu ifadesi yer alıyor. Gabriel, Türkiye`de gözaltına alınan ya da tutuklanan Alman vatandaşlarına Alman konsolosluğunun ulaşmasına Türkiye tarafından `her zaman` izin verilmediğini söyledi. 

Alman basını, Gabriel`in açıklamasından önce Türkiye ile yaşanan krize yönelik atılacak adımlar arasında Almanya Dışişleri Bakanlığı`nın Türkiye`yi seyahat için güvenli listesinden çıkarabileceği yorumu yapılmıştı. Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) lideri Martin Schulz, `Türkiye`ye karşı somut bir adım atılması gerektiğini` açıklamıştı.