Büyükşehirden üretimi artıracak proje

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yerli üretimi artırmak ve Türkiye’nin nohut ithalatının düşürülmesine katkı vermek amacıyla çok önemli bir projeye imza attı. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında çiftçilere ücretsiz nohut tohumu dağıtarak ektiren belediye, hasat mevsimini bekliyor.

Büyükşehirden üretimi artıracak proje

 Yerli üretimin ülke ihtiyacını karşılayamaması sebebiyle Türkiye, nohut ithal ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in verilerine göre geçen yıl 30 bin 446 ton nohut ithal edilirken, 22 bin 884 ton da ihracat yapıldı. 2016 yılında en fazla nohut Meksika`dan alındı. Meksika`dan 10 bin 882 ton nohut ithal edilirken, bu ülkeyi sırasıyla 7 bin 476 ton ile Hindistan, 4 bin 156 ton ile Kanada, 2 bin 48 ton ile Arjantin, 2 bin 46 ton ile Rusya, 2 bin 9 ton ile ABD, 467 ton ile Bulgaristan,  400 ton ile Yunanistan ve 320 ton ile İtalya izliyor. Nohut ithalatına ise 39 milyon 866 bin dolar ödendi. 31 milyon 81 bin dolar gelir elde edilen ihracatta ise Irak başı çekiyor. Irak`a 3 bin 513 ton, Pakistan`a 2 bin 736 ton, Hindistan`a 2 bin 442 ton, Suriye`ye 2 bin 42 ton ve Almanya`ya bin 203 ton nohut ihraç edildi.

Nohutta yerli üretimi artırmak suretiyle ithalat rakamlarının düşmesine ve çiftlerin gelirlerinin artmasına katkı vermek isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgede nohut üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu amaçla başlattığı proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, Vezirköprü ilçesinde nohut yetiştiriciliğini artıracak. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığı ile alınıp denemelerini yapılan tohum çeşidinin hastalıklara karşı dayanıklı ve bölgeye uyumlu olduğu tespit edildi. Ardından alınan 5 ton nohut tohumu, Vezirköprü ilçesinde üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı.

İlçede ilk etapta 3 dönüm araziye ekilen tohumlar çiçeklendi. Hasadı ağustos ayı başında yapılacak nohuttan dönüm başına yaklaşık 180 kilogramın üzerinde rekolte bekleniyor. Bu yıl yağışın bol olduğunu ifade eden nohut üreticileri, yüksek verim alacaklarını umut ettiklerini söyledi. Üretici Tuncay Öztürk, ilk denemenin başarıyla sonuçlandığı kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na teşekkür eden Öztürk, 3 dönüm arazide ortalama 500 kg nohut hasat edeceklerini belirterek, gelecek yıl ekimi artıracaklarını vurguladı.

Vezirköprü’de nohut yetiştiriciliğini yaygınlaştırıp üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, “Nohut ihraç edilen bir ürün olmasına rağmen üretimin talebi karşılayamaması nedeniyle ithal ediyoruz. Biz de başlattığımız proje ile yerli üretimi artırmaya gayret ediyoruz. Karadeniz Araştırma Enstitüsü ve Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak çalışma yaparak tohum ihtiyacını biz karşıladık. Ekim yapacak çiftçileri ilçe tarım müdürlüğümüz belirledi, enstitü ise yetiştirilmesineyönelik teknik destek verdi. Ücretsiz verdiğimiz 5 ton tohum, arazilere ekildi. Gördüğümüz gibi arazide nohutta başarılı bir ürün var. Ortalama rekolte 180-200 kg arasında düşünülüyor. Türkiye ortalamasını yakalamış durumdayız. İnşallah bundan sonra başarılı şekilde devam ederek nohutun bölgede kalıcılığına, yaygınlaşmasına ve bölgemize has bir ürün olarak yetiştirilmesine devam edeceğiz.“ ifadelerini kullandı.