Futbol Milli Takımı üçlemenin ilk adımını attı

2015’te Avrupa ve 2016’da dünya şampiyonu olan Türkiye İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı, Suudi Arabistan’ı yenerek Deaflympics 2017’ye galibiyetle başladı. 

Futbol Milli Takımı üçlemenin ilk adımını attı

2015’te Avrupa ve 2016’da Dünya şampiyonuluğunu kazanan Türkiye İşitme Engelliler Erkek Futbol Milli Takımı’nın şimdiki hedefi Deaflympics 2017’yi kazanarak üçlemeyi tamamlamak. 2006’da işitme engelli futbolunun içine giren Ali Metin, 2013’ten beri futbol milli takım sorumluluğu görevini üstleniyor.

Metin: `Amatör takımlara gücümüz yetmiyordu`
52 yaşındaki Ali Metin, başarısının sırrı hakkında, “2013 senesinde sözleşme imzalayınca işitme engelli liglerini taramaya başladım. Bu liglerden şu an U17 Milli Takımımızı hazırladık. Mümkün olduğu kadar iskeletimizi bozmadan bu takıma ek yaparak, geliştirerek, kamplarda bu çocuklarımızı eğiterek Türkiye Milli Takımı’nın içine veriyoruz. Benim değişik bir çalışma yöntemim var. Başarılı bir ekip oluşturduk. 2006’de ilk başladığımda bu futbolu oynayamıyorduk. Amatör takımlara gücümüz yetmiyordu. Ama şimdi biz 2’nci ve 3’üncü lig takımlarıyla kafa kafaya oynuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Olimpiyat`ın havası çok değişik”
Deaflympics’te Suudi Arabistan’la oynanan maçın toplantısını Olimpiyat köyünde yapan Ali Metin, turnuvalarda ilk maçların her zaman çok zor olduğunu belirtirken “Ben de ekibim de ilk defa bir olimpiyata katılıyoruz. Hakikaten olimpiyatın havası çok değişik” diyerek heyecanını dile getirdi.

“Kolay maç yok`
19 Mayıs Stadı’nda Suudi Arabistan’la karşılaşan Türkiye, mücadeleyi Hüseyin Er’in iki ve Hakan Kurt’un golleriyle 3-1 kazanmayı bildi. Karşılaşma sonrası açıklamalarda bulunan Ali Metin, “Bu maçlar kolay değil. Turnuvanın ilk maçında futbolcular ve hocalar stresli olur ama tabii netice bizim için çok iyi. Oyun temposunu vermedik. Mısır maçımız da zor. Mısır takımı ile geçen sene İtalya’da çeyrek final oynamıştık. 2012’de final oynadığımız bir takım. Kolay maç yok. Biz futbolcularımıza bunları söylüyoruz. Hiçbir maç kolay kazanılmıyor” diye konuştu.

Er: “Herkesin gözü bizde”
İngiltere’de yaşayan ve St. John’s Deaf Futbol Kulübü’nde yarı-profesyonel forma giyen 32 yaşındaki Hüseyin Er, karşılaşma 1-1 devam ederken attığı iki golle Türkiye’ye galibiyeti getiren golleri attı. Tecrübeli isim, tüm gözlerin üzerlerinde olduğunu bildiklerini belirterek, “Bütün maçları kazanmayı istiyoruz. Kendi sahamızda oynuyoruz. Kendi evimizdeyiz. Herkesin gözü bizde, şampiyon olmamızı istiyorlar. İki sene önce Avrupa şampiyonu olduk, geçen sene de Dünya şampiyonu olduk. Olimpiyatı da kazanıp 3 kupayı almış olmak istiyoruz. Onun için çok çalışıyoruz” dedi.
Futbol Milli Takımı, Deaflympics 2017’deki ikinci maçını 21 Temmuz Cuma saat 20.00’de Mısır’la oynayacak.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Transfer Dönemi Başlıyor Transfer Dönemi BaşlıyorSamsun'da geri dönüşüm istasyonunda yangın Samsun'da geri dönüşüm istasyonunda yangınPAYLAŞMAK PAYLAŞMAKMotosikletle seyir halindeyken öldü! Motosikletle seyir halindeyken öldü!Samsun'da kuğu ile balıkçıların dostluğu Samsun'da kuğu ile balıkçıların dostluğuSamsun'da yanan geri dönüşüm istasyonunda büyük zarar Samsun'da yanan geri dönüşüm istasyonunda büyük zararSamsun hava durumu 3 Ağustos Pazartesi Samsun hava durumu 3 Ağustos PazartesiSamsun'da kaza can aldı Samsun'da kaza can aldıAltın bayram seyran dinlemedi! Altın bayram seyran dinlemedi!Samsun Büyükşehir Belediyesi'den alım garantili destek Samsun Büyükşehir Belediyesi'den alım garantili destek