Kısır tartışmalar arasında Samsun bu konuda unutuldu

Samsun kültür alanında yarı yolda kaldı.

Kısır tartışmalar arasında Samsun bu konuda unutuldu

Samsun yıllardır kimliğini arayan şehirler arasında yer alıyor. Sağlık Kenti, Spor Kenti, Turizm Kenti tartışmaları arasında hayati bir konunun görmezden gelindiği ortaya çıktı. Bakanlık verileri, son 10 yılda Samsun`a yeni kütüphane açılmadığını ortaya koydu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; son 10 yılda 44 kentte kütüphane açılmadı. Bu kentler arasında Samsun da yer aldı.

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bakanlığa ‘kütüphane sayılarını’ sordu. Bakanlık verilerini gazetecilerle paylaşayan Nazlıaka’nın verdiği bilgiye göre; Türkiye’de toplamda 1140 kütüphane bulunuyor.

Ancak 2004-2016 yıllarında ülke nüfusunun yüzde 19,2 artmasına karşın kütüphane sayısı yüzde 16,6 azaldı.

10 YILDA TEK KÜTÜPHANE YOK

Son 10 yılda ise 25 milyon 436 bin kişinin yaşadığı 44 kentte yeni kütüphane açılmadı. Bu iller arasında Ağrı, Artvin, Bitlis, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Konya Mardin, Muğla,Samsun, Siirt, Yozgat ve Kırıkkale de yer alıyor.

Yine son 10 yılda 54 milyon 436 bin nüfuslu 37 kentte 66 kütüphane açıldı. Hesaba göre 1 milyon 471 bin kişiye bir yeni kütüphane düşüyor.

Vekilin verdiği bilgiye göre 127 kütüphane halen kapalı. Diyarbakır’da yedi, Kastamonu ve Nevşehir’de altı, Erzincan’da beş kütüphane kapalı.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildiKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiTFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil Etti TFF, Samsunspor'un Şampiyonluğunun Tescil EttiSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar var