Deaflympics tarihi ondan soruluyor

DEAFLYMPİCS 2017’yi takip etmek için Samsun’da bulunan basın mensuplarından biri olan Rafael Pinkhasov Pinchas, Deaflympics tarihiyle ilgili bugüne kadar yazılmış en kapsamlı kitaplardan birinin sahibi olarak dikkat çekiyor.

Deaflympics tarihi ondan soruluyor

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te doğan 60 yaşındaki Rafael Pinkhasov Pinchas, 46 senelik çalışmalarını “History of Deaflympic Games” kitabında topladı. 2014’te tamamladığı ve Deaflympics’in 90. yıl dönümüne ithafen yazdığı kitap, o seneye kadar yapılmış tüm yaz ve kış Deaflympics’lerini barındırıyor. Deneyimli arşivci, “Spora ilgim çocuk yaşta başladı ve o yaşlarda çok fazla sporla ilgilendim. Güreş, atletizm vs. Ancak 7 yaşında satranca başladım. 12 yaşında satranç dalında Özbekistan’da büyük başarılar elde ettim, hatta gazetelerde ismim dahi çıkmıştı. Daha sonra Amerika’ya taşınmamla birlikte akademik eğitimimi Gallaudet Üniversitesi’nde tamamladım ve aynı üniversitede İngilizce ve işaret dili dersleri verdim” dedi.
Daha önce yaz ve kış olmak üzere toplam 18 olimpiyatı yerinde izleyen Pinchas, Samsun’daki planlama ve tesisleri çok iyi bulduğunu belirtirken, “Katılımın çok olması Samsun’u en iyi olmaya taşıyabilir. Türkiye reklamını çok iyi yapmış. Ayrılan bütçe muazzam. Tayvan’da ortalama bir bütçe vardı mesela” diye konuştu.
“97’DEKİ ŞAMPİYONLUK, 2002 DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNÜ TETİKLEDİ”
1997’deki oyunlarda futbol dalında Türkiye’nin altın madalyaya ulaşmasının ardından yapılan kutlamaları unutamadığını sözlerine ekleyen Pinchas, “Ben 1997’deki olimpiyatlardaydım, Türkiye orada futbolda finale çıkmıştı. Favori olmamasına karşın finali kazanarak altın madalyaya uzandılar. Oradaki coşkuyu hala hatırlıyorum. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de o kafiledeydi, kitabımda var bu bölüm. Türk insanı futbolu çok seviyor. Bence, 1997 senesindeki bu şampiyonluk, 2002 Dünya Kupası’ndaki üçüncülüğü de tetikledi” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

7 Ağustos Cuma fındık fiyatları ne kadar? 7 Ağustos Cuma fındık fiyatları ne kadar?Sokağa çıkma yasağı geri geliyor! İller belli oldu Sokağa çıkma yasağı geri geliyor! İller belli olduSamsun'da banyoda asılı halde ölü bulundu Samsun'da banyoda asılı halde ölü bulunduSamsun'da gelinine tecavüz ettiği iddia edilen kayınpeder yargılanacak Samsun'da gelinine tecavüz ettiği iddia edilen kayınpeder yargılanacakSamsun'da meclis üyesine silahlı saldırı! Samsun'da meclis üyesine silahlı saldırı!İskenderun'da elektrik akımına kapılan asker şehit oldu İskenderun'da elektrik akımına kapılan asker şehit olduAltın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın fiyatı 7 Ağustos 2020 Altın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın fiyatı 7 Ağustos 2020Samsun hava durumu 7 Ağustos Cuma Samsun hava durumu 7 Ağustos CumaMilyonlarca emeklinin ''emeklilik'' hayali eriyip gitti! Milyonlarca emeklinin ''emeklilik'' hayali eriyip gitti!Samsun'da kaza Samsun'da kaza