Katar`daki TSK unsurları

-Türk askerlerinden oluşan altıncı grup Katar`a ulaştı

Katar`daki TSK unsurları

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarından oluşan altıncı grubun, Katar`ın başkenti Doha`ya ulaştığı bildirildi.

Katar Savunma Bakanlığına bağlı Manevi Rehberlik Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Katar ile Türkiye arasındaki askeri iş birliği anlaşması çerçevesinde ülkeye gelen takviye grubun, Doha`daki diğer Türk askerlerine katıldığı ve Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortak göreve başladığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca `Ankara ile Doha`nın, terör ve aşırıcılıkla mücadele çabalarının desteklenmesi, bölgedeki güvenlik ve istikrarın korunması için benimsenen ortak savunma anlayışı` çerçevesinde savunma alanında iş birliği yaptığına dikkat çekildi.

TSK unsurlarının Katar`da daimi konuşlanmasına imkan sağlayan `Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK`nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması` 15 Haziran 2015`te yürürlüğe girmişti.

`Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması` ise 28 Nisan 2016`da imzalanmış, 7 Haziran 2017`de TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, TSK unsurlarının Katar`da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye`nin iç hukuk süreci tamamlanmıştı.

TSK unsurlarından oluşan ilk grup, 19 Haziran`da Katar`a ulaşmıştı. Söz konusu grup, ilk tatbikatı Tarık bin Ziyad Taburu`nda gerçekleştirmişti.
 EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun'da 'Güvenli ulaşım' Samsun'da 'Güvenli ulaşım'Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatlarıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüSamsun bugün de sıcaktan yanacak Samsun bugün de sıcaktan yanacak