Katar`a saldıran ülke belli oldu!

Haberini ABD istihbaratına dayandıran Amerikan Washington Post gazetesi, Katar`ın resmi haber ajansı QNA`ya düzenlenen siber saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri`nin (BAE) gerçekleştirdiğini duyurdu.

Katar`a saldıran ülke belli oldu!

 Söz konusu olay, 23 Mayıs`ta yaşanmıştı. QNA`nın servis ettiği habere göre, KatarEmiri Şeyh Temim Bin Hamad El Sani bir askeri mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada İran`ı övüp ABD lideri Donald Trump`ın uzun süre Beyaz Saray`da kalamayacağını söylüyordu. Emir ayrıca, Suudi Arabistan ve müttefiklerini ABD`nin kuklası olarak tanımlıyordu.

Doha yönetimi, büyük fırtına koparan bu haberin siber saldırıyla servis edildiğini ve Emir El Sani`nin böyle bir konuşma yapmadığını duyurdu.

Washington Post`a göre, ABD istihbarat yetkililerinin ellerinde saldırının arkasında Dubai yönetiminin olduğunu gösteren bulgular var. Gündemi sarsan haberin ardından BAE`nin Washington Büyükelçiliği Washington Post`u yalanladı.

Uzun süredir dip akıntı olarak süren Suudi Arabistan ve Katar arasındaki kriz, söz konusu haberden sonra tamamen yüzeye çıktı. Suudiler, Bahreyn, BAE ve Mısır, 5 Haziran`dan bu yana Katar`la tüm ilişkilerini kesmiş durumda. Hava, kara ve deniz sınırları kapatılarak ablukaya alınan Doha yönetimi, `terörizm`i desteklemekle suçlanıyor.

Körfez ülkeleri Doha yönetiminden 13 maddelik bir talep listesinde bulundu ancak Katar bunu reddetti. Listede Türkiye`nin Katar`daki askeri üssünün kapatılması da yer alıyordu.

Türkiye ve İran, krizin başından bu yana Katar`ın yanında duruyor.

İngiltere ve Katar`dan tatbikat

Öte yandan, Katar ve İngiltere ortak deniz tatbikatı yapıyor.

Resmi açıklamaya göre iki ayrı noktada icra edilen ortak tatbikatta füze ve toplar ateşleniyor, ayrıca su altına yerleştirilen mayınlar temizleniyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun'da 'Güvenli ulaşım' Samsun'da 'Güvenli ulaşım'Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatlarıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüSamsun bugün de sıcaktan yanacak Samsun bugün de sıcaktan yanacak