AB Komisyonu`ndan idam açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile ilgili kaleme aldığı makalede, "Eğer idam gelirse AB kapısı kapanır" dedi.

AB Komisyonu`ndan idam açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Bild am Sonntag gazetesine yazdığı makalede bütün görüş ayrılıklarına rağmen AB kapısını Türkiye`ye açık tutmak istediklerini söyledi.

Juncker 15 Temmuz `Darbe girişiminden bir yıl sonra Avrupa`nın eli (Türkiye`ye) uzatılı haldedir` ifadelerini kullandı. AB Komisyonu Başkanı Avrupa`nın zor zamanlarda Türkiye`nin yanında yer aldığını belirtti. Juncker yazdığı makalede bunun karşılığında Avrupa`nın `Türkiye`den Avrupa`nın rengini tanımasını ve Avrupa değerlerini güçlü bir şekilde takip etmesini` beklediğinin altını çizdi.

`Avrupa Birliği olarak komşularımızın demokratik, istikrarlı ve ekonomik olarak başarılı olmasının bize faydası olur` diyen Juncker sözlerini şöyle sürdürdü: `Müzakerelerimizin odak noktasında Türk halkı vardır.` Juncker Türkiye`nin AB`den uzaklaşmak yerine daha yakın durmasını beklediklerini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile `açık ve zaman zaman rahat bir görüş alışverişlerinin` olduğunu belirtti ancak Türkiye için Avrupa perspektifinin şartlara bağlı olduğunun da altını çizdi.

`AB`ye katılmak isteyen, birliğin değerlerine katılır` ifadelerini kullanan Juncker, `İnsan haklarının, basın özgürlüğünün ve hukuk devletinin içinde bulunduğu durum ve örneğin Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel`in iddianame olmadan aylardır hücre hapsinde olması AB değerleri ile kesinlikle uyumlu değil` dedi.

İdam tartışması

Avrupa`nın en zor zamanlarında bile Türkiye`nin yanında olduğunu ifade eden ve kanlı darbe girişimi sırasında yaşanan görüntüleri gördüğü zaman çok üzüldüğünü belirten Juncker, idam cezasının geri gelmesi durumunda Ankara`nın AB üyeliğine girmek için kapıyı kapatması anlamına da geldiğini söyledi.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan`la bir araya geldiğini de yazıya aktaran Juncker, `O dönemde Erdoğan`ın Avrupa`dan uzaklaşmak yerine Avrupa`ya yaklaşmak istediği izlenimini aldım` dedi.

15 Temmuz sonrası AB ilişkileri

2016`daki darbe giris¸imi sonrası Tu¨rk Hu¨ku¨meti`nin ilan ettigˆi OHAL kapsamında gerc¸ekles¸tirilen ve sayıları binlerle ifade edilen go¨zaltılar, tutuklamalar, go¨revden uzaklas¸tırmalar, is¸ten ihrac¸ edilmeler, basın kuruluşlarının kapatılması ve gazetecilerin tutuklanması Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep oldu.

Darbe giris¸imi sonrası AB ve u¨ye u¨lkelerinden yapılan insan hakları ve basın o¨zgu¨rlu¨gˆu¨ ihlalleri eles¸tirileri, Tu¨rkiye tarafından tepkiyle kars¸ılanmıs¸ ve eles¸tirileri yapan u¨lkelerin Tu¨rkiye`de yas¸anılan durumu anlamadıkları ifade edilmis¸ti.

AB, Tu¨rkiye`nin darbe giris¸imi sonrasında yaptıgˆı uygulamaların en temel insan haklarını ihlal ettigˆini ifade ediyor ve Tu¨rkiye`den bu is¸lemlerin somut verilere dayanarak yapılması, uygulamaların daha sıkı denetlenmesı, hakları gasp edilenlerin haklarını araması ic¸in hukuki yolların ac¸ık olmasını talep ediyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Kadrosunda Yer Alacaklar Mı? Samsunspor Kadrosunda Yer Alacaklar Mı?Samsunspor'a Tercüman Transferi Samsunspor'a Tercüman TransferiSamsunspor Basketbol'da Başantrenör Salman Samsunspor Basketbol'da Başantrenör SalmanMilli Eğitim Bakanı Selçuk'tan okulların açılmasına dair açıklama! Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan okulların açılmasına dair açıklama!Samsunspor'da Çift Antrenman Samsunspor'da Çift AntrenmanSamsun Valisi Dağlı koronavirüs iddialarına yanıt verdi Samsun Valisi Dağlı koronavirüs iddialarına yanıt verdiSerbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatlarıKaradeniz 14 yaşındaki çocuğun canını aldı Karadeniz 14 yaşındaki çocuğun canını aldıSamsun'da TIR yangını Samsun'da TIR yangınıSamsun'da fazla yolcu alan minibüslere ceza Samsun'da fazla yolcu alan minibüslere ceza