AB Komisyonu`ndan idam açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile ilgili kaleme aldığı makalede, "Eğer idam gelirse AB kapısı kapanır" dedi.

AB Komisyonu`ndan idam açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Bild am Sonntag gazetesine yazdığı makalede bütün görüş ayrılıklarına rağmen AB kapısını Türkiye`ye açık tutmak istediklerini söyledi.

Juncker 15 Temmuz `Darbe girişiminden bir yıl sonra Avrupa`nın eli (Türkiye`ye) uzatılı haldedir` ifadelerini kullandı. AB Komisyonu Başkanı Avrupa`nın zor zamanlarda Türkiye`nin yanında yer aldığını belirtti. Juncker yazdığı makalede bunun karşılığında Avrupa`nın `Türkiye`den Avrupa`nın rengini tanımasını ve Avrupa değerlerini güçlü bir şekilde takip etmesini` beklediğinin altını çizdi.

`Avrupa Birliği olarak komşularımızın demokratik, istikrarlı ve ekonomik olarak başarılı olmasının bize faydası olur` diyen Juncker sözlerini şöyle sürdürdü: `Müzakerelerimizin odak noktasında Türk halkı vardır.` Juncker Türkiye`nin AB`den uzaklaşmak yerine daha yakın durmasını beklediklerini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile `açık ve zaman zaman rahat bir görüş alışverişlerinin` olduğunu belirtti ancak Türkiye için Avrupa perspektifinin şartlara bağlı olduğunun da altını çizdi.

`AB`ye katılmak isteyen, birliğin değerlerine katılır` ifadelerini kullanan Juncker, `İnsan haklarının, basın özgürlüğünün ve hukuk devletinin içinde bulunduğu durum ve örneğin Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel`in iddianame olmadan aylardır hücre hapsinde olması AB değerleri ile kesinlikle uyumlu değil` dedi.

İdam tartışması

Avrupa`nın en zor zamanlarında bile Türkiye`nin yanında olduğunu ifade eden ve kanlı darbe girişimi sırasında yaşanan görüntüleri gördüğü zaman çok üzüldüğünü belirten Juncker, idam cezasının geri gelmesi durumunda Ankara`nın AB üyeliğine girmek için kapıyı kapatması anlamına da geldiğini söyledi.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan`la bir araya geldiğini de yazıya aktaran Juncker, `O dönemde Erdoğan`ın Avrupa`dan uzaklaşmak yerine Avrupa`ya yaklaşmak istediği izlenimini aldım` dedi.

15 Temmuz sonrası AB ilişkileri

2016`daki darbe giris¸imi sonrası Tu¨rk Hu¨ku¨meti`nin ilan ettigˆi OHAL kapsamında gerc¸ekles¸tirilen ve sayıları binlerle ifade edilen go¨zaltılar, tutuklamalar, go¨revden uzaklas¸tırmalar, is¸ten ihrac¸ edilmeler, basın kuruluşlarının kapatılması ve gazetecilerin tutuklanması Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep oldu.

Darbe giris¸imi sonrası AB ve u¨ye u¨lkelerinden yapılan insan hakları ve basın o¨zgu¨rlu¨gˆu¨ ihlalleri eles¸tirileri, Tu¨rkiye tarafından tepkiyle kars¸ılanmıs¸ ve eles¸tirileri yapan u¨lkelerin Tu¨rkiye`de yas¸anılan durumu anlamadıkları ifade edilmis¸ti.

AB, Tu¨rkiye`nin darbe giris¸imi sonrasında yaptıgˆı uygulamaların en temel insan haklarını ihlal ettigˆini ifade ediyor ve Tu¨rkiye`den bu is¸lemlerin somut verilere dayanarak yapılması, uygulamaların daha sıkı denetlenmesı, hakları gasp edilenlerin haklarını araması ic¸in hukuki yolların ac¸ık olmasını talep ediyor.