‘Darbe değil darbeden de öte’

Samsun Bölge Adliyesi Başkanı Erol Tosun, 15 Temmuz’da yapılanların darbe değil darbeden de öte bir şey olduğunu belirterek, “ Bu gözü dönmüş vatan hainlerinin kanlı kalkışmasıdır” dedi

‘Darbe değil darbeden de öte’

Samsun Bölge Adliyesi Başkanı Erol Tosun, 15 Temmuz 2016 tarihinin, 40 yıldır dini bir hareket görüntüsü altında ülkenin kılcal damarlarına kadar sızan, ülkenin kurum ve kuruluşlarını ele geçirmek üzere olan kanlı bir terör örgütünün gerçek yüzünün ortaya çıktığı gün olduğunu söyledi. 15 Temmuz’da yaşananlara darbe denmemesi gerektiğine dikkat çeken Tosun, “ Bu yaşananlar darbeden de öte bir şey. Kanlı bir girişimdir bu. Kendi insanına bomba atıldı, silahlar çekildi, üzerlerine tanklar sürüldü, Cumhurbaşkanımıza suikast yapmaya kalkıştılar, üst düzey bürokratların boynuna sarıldılar. Tüm bunlara darbe demek olayı basite indirmek anlamına gelir” dedi.

Başkan Erol Tosun, 15 Temmuz kanlı girişiminin ülkemizde 15 yıldır yaşanan istikrara da darbe vurulmak için yapıldığını söyledi. Kanlı girişime uluslararası şer odaklarının da bu girişimde açık iştirakleri olduğunu belirten Tosun, “ Zamanlama çok manidar. Ülkemiz hem ekonomik hem de sosyal olarak en güzel yıllarını yaşıyordu. Türkiye’de uzun yıllardır sıkıntı olan siyasetçi – asker ilişkileri hiç olmadığı kadar iyi dönemden geçiyordu. Her şey iyi giderken kanlı bir girişimle ülkeyi ele geçirmek isteyenler karşılarında bu aziz milleti buldu. Bu hainlere karşı gövdesini siper eden milletimiz darbeler dönemini de bitirmiş oldu” diye konuştu.

FETÖ terör örgütünün kanlı girişimi sonrası en sert refleksi yargının verdiğine dikkat çeken Başkan Tosun şunları söyledi:  Adalet Bakanlığımız ve HSYK çok sert refleks gösterdi. Çok kısa bir süre içinde bu yapıyla ilişkisi olan yaklaşık 4 bin 500 hakim ve savcının ilişkisi kesildi. Bu sayı toplam hakim savcı sayısının yüzde 30’unun üzerinde bir oran. Yani ilk neşteri biz karnımıza vurduk. Artık yargı camiasında asla FETÖ’cü barınamaz. İçimizdeki hainleri hemen temizleyerek vatandaşa ‘Merak etmeyin yargıya güvenmeye devam edin’ mesajını verdik. Bu süreçte Bölge Adliye Mahkemeleri çok işe yaradı. Kararlar çok kısa sürede ve yerinde kararlar verildi. FETÖ’cülerin yargılanmalarında artık son aşamalara gelindi. Kararlar bir bir çıkmaya başladı. Kararlar çıktıkça vatandaşımızın yargıya olan güveni de artmaya başladı. Buradan tutuklu yakınlarına da sesleniyorum. Devlet kimsenin hakkını yemez. Eğer yakınlarınız suçsuz sa bu mutlaka anlaşılır. Devlete güvenin ve sığınacağınız tek güç devlet olsun.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da göç idaresine akın ettiler Samsun'da göç idaresine akın ettilerSamsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştı Samsun'da yeni korona kararları! Dikkat tedbirler sıkılaştıSamsun Valiliği'nden korona uyarısı! Samsun Valiliği'nden korona uyarısı!Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? 5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar?Saviçeviç 94. Yabancı Saviçeviç 94. YabancıRekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı... Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı...Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsunspor'da İkinci Kamp Başladı Samsunspor'da İkinci Kamp BaşladıSamsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor Samsun'da yaşam mücadelesi veren aile yardım bekliyor