Samsun Büyükşehir Belediyesi 3 yıldır olimpiyata hazırlanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, 18 Temmuz’da başlayacak 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları için 3 yıldır şehri olimpiyatlara hazırladıklarını söyledi

Samsun Büyükşehir Belediyesi 3 yıldır olimpiyata hazırlanıyor

Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Bu kapsamda Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı içerisinde 7 grup altında 78 adet büyükşehir, 60 adet de SASKİ’nin olmak üzere toplam 138 adet projesi bulunuyor. Bu projelerin toplam tutarı 768 milyon 403 bin TL. Projelerin fizik gerçekleşme oranı yüzde 65 seviyesinde olurken, nakdi gerçekleşme oranı ise yüzde 27 oldu.

Olimpiyatlar için yapılan hazırlıklar hakkında bilgiler veren Mustafa Yurt, “18 Temmuz’da Samsun’da başlayacak olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları hazırlıkları kapsamında Samsunumuz büyük bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacaktır. Bu kapsamda Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizi yaklaşık 3 yıldır olimpiyatlara hazırlamaktayız. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yapılan spor komplekslerinin etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile bambaşka bir hale kavuşmaktadır. Bunun yanında Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak konaklama tesisleri, şehrin giriş çıkışlarındaki tertip ve düzen, şehrin estetik değerlere bağlığı gibi birçok alanda, Samsun’u görücüye çıkarırcasına estetik ve kentsel ölçekte şehircilikle ilgili vizyonumuzu ortaya koymaktayız. Bu kapsamda ulaşım yollarının konforunun arttırılması, yarışmaların düzenleneceği tesis ve çevrelerinin düzenlenmesi, görsel materyallerin konulması, metruk binaların kaldırılması, sıvasız ve boyasız binalardaki çirkin görüntünün ortadan kaldırılması gibi konularda 18 Temmuzu şehrimize ciddi boyutta hazırlama çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

“Şehir olimpiyatları temsil eden 6 renge boyandı”

Şehrin olimpiyatları temsil eden 6 renge boyandığına dikkat çeken Yurt, “Deaflympics Olimpiyatları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yurt dışından ve şehir dışından gelecek misafirlerimizi modern, temiz ve rengârenk bir şehirle buluşturmayı hedeflemekteyiz. Şehrin doğu, batı ve güneyindeki devlet karayolu kenarlarında bulunan konutlar ile Kalkanca, Baruthane, Liman, Cedit, Karasamsun ve Kadifekale Mahallelerinin sahile bakan kısımlarında yer alan meskenler, köprülü kavşaklar ve viyadükler, 6 olimpiyat rengine boyanarak, estetik açıdan kent farklı ve güzel bir panoramik görünüme kavuşturuldu. Metruk ve kaçak binaların yıkımı gerçekleştirildi. Yol kenarlarını tabela çöplüğünden arındırıldı. Orta refüjler yeşillendirildi, kavşaklar peyzaj düzenlemeleriyle süslendi, boş duvarlar ise çiçeklendirdi. İşgal altında tutulan otoparklar gibi ortak kullanım alanları yeniden düzenlendi. Ayrıca yol kenarlarına olimpiyat figürleriyle donatılarak dikkat çekildi. Gelecek sporcu, teknik heyet ve turistlere Samsun’un tarihi, turistik ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla da Ayvacık Gölü, Kızılırmak Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’ndaki turizm yatırımları tamamlandı” diye konuştu.