“15 Temmuz Destanı“nın filmini çekecekler

Sancaktepe Belediyesince başlatılan "7 Bölge 1 Film" projesi kapsamında sinema eğitimi alan 140 öğrenci, 7 grup halinde 7 tane, "15 Temmuz Direnişi" kısa filmi çekecek.

“15 Temmuz Destanı“nın filmini çekecekler

 Sancaktepe Belediyesinin hayata geçirdiği `7 Bölge 1 Film` projesinde Fetullahçı Terör Örgütü`nün (FETÖ) hain darbe girişimi ele alınıyor.

Proje kapsamında 140 öğrenci, 7 grup halinde Türkiye’nin 7 bölgesinde profesyonel ekip eşliğinde, hain darbe girişimi sırasında yaşanan kahramanlık öykülerinden esinlenerek hazırlanan senaryolardan oluşan 7 kısa film çekilecek. Her filme Türkiye`nin ünlü yönetmenlerinden biri danışman olacak ve filmin kadrosunda ünlü bir oyuncu da rol alacak.

Her yıl farklı bir temanın filmleştirileceği projenin bu yılki teması, `15 Temmuz Direnişi` olarak belirlendi. Akademi öğrencileri, uzman bir senarist tarafından yazılan senaryolarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın çağrısıyla 15 Temmuz`da sokaklara çıkan halkın direnişini beyaz perdeye taşıyacak. Ortalama 15 dakika uzunluğundaki filmlerde 15 Temmuz direniş ruhuna vurgu yapılacak. Projede ayrıca Türkiye’nin sahip olduğu kültürel ve coğrafi zenginlikler de aktarılarak, birliktelik ruhu sinema üzerinden vurgulanacak.

Proje kapsamında kurulan Sinema Akademisi’ne katılan gençlere 1,5 aylık sinema eğitimi verildi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde gerçekleştirilen eğitimlerde gençlere, pratiğe dayalı eğitim uygulandı. Film yapımı, senaryo eğitimi, oyunculuk dersi, sinema tarihi derslerini alan gençler, konusunda uzman senaristlerin davetli olduğu ve her hafta bir yenisi gerçekleştirilen atölyelerde profesyonel sinema oyuncusu ve yönetmenlerle karşılıklı sohbet etme imkanı da buldu.

Eğitimlerini tamamlayan gençler, ilgi alanlarına göre sınıflandırılarak ekiplere dahil edilecek. Kurulacak setlerde genç sinemacılar, yönetmen yardımcısı, yardımcı oyuncu, senaryo asistanı, set elemanı gibi görevler alarak, tecrübeli reji, usta yönetmen ve oyuncuların gözetiminde sinema sektörüne de ilk adımlarını atmış olacak.

Projenin ikinci ayağında ise çekilen 7 kısa film, usta bir kurgucu tarafından uzun metraj film olarak kurgulanacak.

- `Projeye her yıl devam edeceğiz`

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Taksim`de bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında, sinemanın çok önemli bir sanat olmasının yanında çağın en etkili kitle iletişim araçlarından biri olduğunu söyledi.

Projeye her yıl devam edeceklerini anlatan Erdem, `Proje kapsamında Sinema Akademisi`nde gençlerimize sinema eğitimi vererek, onlara kendi yeteneklerini geliştirme noktasında önemli bir imkan sağladık. Ağustos ayının ortasında başlayacak ikinci aşamada ise deneyimli isimlerle sahada film çekecek olan gençlerimiz, bir yandan pratik yapma imkanı, diğer yandan da ülkemizin farklı bölgelerini yakından görme ve tanıma fırsatı bulacaklar.` dedi.

Erdem, tema olarak `15 Temmuz Direnişi`ni seçtiklerini anımsatarak, `Geçen yıl yaşadığımız hain darbe girişiminde kahraman halkımızın Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara çıkarak, demokrasiye ve ülkemize sahip çıkışını gençlerimizin gözünden sinemaya aktarmış olacağız.` diye konuştu.