“Teröristleri lanetliyoruz”

Başkan Kerami Gürbüz, “ 15 Temmuz terörist darbe kalkışmasını planlayanları, emrini verenleri, uygulayanları, bundan her ne şekilde olursa olsun nemalanmak hesabında olanları ya da bu hainliği engelleme imkânı var iken engel olmayanlar oldu ise onları da lanetliyoruz “ dedi.

“Teröristleri lanetliyoruz”

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığı basın toplantısında sözlerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir milletin küllerinden doğuşunun simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu, başlı başına bir varoluş destanıdır. Bu destanı yazan, yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazi ordumuzun başkumandanından rütbesiz neferine kadar tüm fertlerini rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.” diye başladı.

Başkan Kerami Gürbüz, “Üzülerek ifade etmek gerekirse zaman zaman ülkenin kimi akademisyenleri, kimi medya organları, kimi sermaye grupları ile kimi aydınları bile orduyu göreve çağırmış, milletin iradesinin sembolü olan sandık devre dışı bırakılmak istenmiş, zaman zaman da bunda başarılı olunmuştur.Son olarak maalesef yaklaşık 1 yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde yine bir darbe girişimi yaşanmış, bir grup üniformalı terörist kendisine milletin güvenliğini korumak için emanet edilen silahın namlusunu milletine çevirmiştir. Ancak bu kez darbeye yeltenenler, başta cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizi idare edenlerin, iktidarıyla muhalefetiyle siyasi partilerin, medya organlarının ve tabii ki milletimizin kararlı ve dik duruşu ile karşılaşmışlar ve amaçlarına ulaşamamışlardır “ diye konuştu.

Başkan Kerami Gürbüz, “ O gece darbeci teröristlere karşı kahramanca direnirken şehit düşen vatandaşlarımıza da Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun.  Başta Gazi TBMM olmak üzere, devletimizin en stratejik noktalarını bombalayan ve darbe kalkışmasına direnen asker-polis-sivil en az 250 vatandaşımızın şehit olmasına sebep olan canilerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını ve asla ilerleyen süreçte bu cezaların affının kesinlikle gündeme gelmemesini dün olduğu gibi bugün de net bir şekilde talep ediyoruz.

15 Temmuz’daki kalkışma, halen birilerinin demokrasi dışı illegal yöntemlerden medet umduklarını bize bir kez daha göstermiştir. Hâlbuki herkes, her kurum, mevki ve sıfatı her ne olursa olsun her vatandaş sandığa ve sandıktan çıkana saygı duymak zorundadır. Sandıktan çıkan da her kim olursa olsun demokratik hukuk kurallarının dışına asla çıkmadan milletine hizmet etmek zorundadır. Sandıkla gelen sandıkla gitmeli, sandıkta iktidara getirilen de, muhalefet görevi verilen de kendilerine verilen bu görevin bilincinde olmalıdır. Demokrasinin tartışılmaz en temel ve en sade kuralı budur.” şeklinde konuştu.

Yargılama sürecinde at izinin it izinden ayrılması gerektiğine dikkat çeken Gürbüz, “ 15 Temmuz hain kalkışmasına yeltenen darbe girişimcilerinin yargılama süreciyle birlikte Türkiye’de eşzamanlı olarak FETÖ/PDY terör örgütü ve bu örgütün üyeleriyle ilgili yargılama süreçleri de devam etmektedir. Binlerce insan bu davalarda terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yargılanmaktadırlar. Bu davalarda FETÖ/PDY yapılanmasını bir terör örgütü olarak bilen, kabul edenve bu kapsamda yaptığı/yapacağı eylemlerin talimatlarını veren ve eylemlerini gerçekleştiren ya da bu eylemleri onaylayan şüpheli ve sanıklarla, bu yapıyı bir sivil toplum yapılanması gibi algılayan, anlayan ve bu niyet ve kasıtla bu yapının içinde bu anlamda kendi iradesiyle ya da iğfal edilerek bulunmak durumunda kalan şüpheli ve sanıklar yargı kurumları tarafından birbirinden ayırt edilmelidirler. At izi iti izinden, kuru yaştan ayrılmalıdır. Yargılamasüreçlerinde, toptancı bir yaklaşım yerine her şüphelinin/sanığın durumu kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilmeli suçun da cezanın da şahsi olduğu unutulmamalıdır “ dedi.

‘Bir kere daha açıklıyor ve haykırıyoruz ki; kim tarafından hangi gerekçeyle kalkışılıyor olursa olsun her türlü darbeye, darbe girişimine ve bunun arkasındaki karanlık güçlere karşıyız” diyen Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, “ Kim tarafından hangi inanç, düşünce, ideal ya da ideoloji kullanılarak kime karşı yapılıyor olursa olsun her türlü terörist eylem ve girişim ile bunların arkasındaki karanlık güçlere de karşıyız. Kim tarafından hangi ilkel saiklerle gerçekleştiriliyor olursa olsun her türlü bireysel ya da kurumsal şiddete ve bunlardan medet uman psikopatik, sosyopatik anlayış ve tavırlara da karşıyız.İnsan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik hukuk devletinden yanayız.Hiçbir ayırım yapmadan bu ülkenin her bir ferdinin güvenlik, esenlik içinde ve insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşamasından, yaşatılmasından yanayız.” diye konuştu.

İlhan Demircioğlu