Yakakent’in altyapı sorunu çözülüyor

SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanı Muhlis Yeşilyurt, Yakakent İlçesi’nde incelemelerde bulundu.

Yakakent’in altyapı sorunu çözülüyor

SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanı Muhlis Yeşilyurt, Yakakent İlçesi’nde incelemelerde bulundu. Yeşilyurt, “Altyapı çalışmalarımızla Yakakent’i adeta oya işler gibi işledik” dedi.

SASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanı Muhlis Yeşilyurt, Yakakent ilçesinde gerçekleştirilen altyapı çalışmalarının yapıldığı inşaat sahasında, incelemelerde bulundu. Muhlis Yeşilyurt’un inceleme gezisine, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, SASKİ Yakakent Şube Müdürü Mehmet Verim, Yakakent ilçesi Sorumlusu Çevre Mühendisi Dilek Çelikkol, Kontrolör Çevre Mühendisi Erdal Kahraman ile yüklenici firma yetkilileri katıldı.
Yakakent ilçesinin altyapı sorununu tamamen ortadan kaldıracak, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Atıksu Arıtma Tesisi  Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini belirten Yeşilyurt, “Yakakent ilçesindeki altyapı çalışmalarına yaklaşık 1,5 yıl önce başlandı. Proje de 30 kilometre kanalizasyon ve 2 kilometre de yağmur suyu hattı olmak üzere, toplam 32 kilometrelik hat tamamlandı. Proje tamamlandığında, toplam 40 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşenecek. Proje, SASKİ Genel Müdürlüğü ve İller Bankasının katkıları ile ortaklaşa yapılmaktadır. Bu büyük altyapı projesi 24 milyon liraya mal olacak” dedi.
Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin 2017 yılı Aralık ayında tamamlanmasının hedeflendiğinin altını çizen Muhlis Yeşilyurt,” Proje de 4 adet terfi merkezi yapılacak.  Atıksu Arıtma Tesisi sahasına yapılacak terfi merkezi ile daha sonra şebeke de toplanan atık sular arıtıldıktan sonra, derin deniz deşarjı ile tahliye edilecek. Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının,  yüzde 85’i tamamlandı. Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandıktan sonra, yüklenici firma, 1 yıl süre ile işletmesini üstlenecek” diye konuştu.
Yakakent’teki proje tamamlanıp devreye girdiğinde, çevreye duyarlı ve en çağdaş kanalizasyon sisteminin hayata geçeceğini kaydeden Yeşilyurt, şunları söyledi: 
“Modern atık su arıtma sistemi devreye girecek ve Yakakent’te modern yaşantıya katkı sağlayacak. Turizm açısından da geleceği parlak olan, Yakakent’te halkımız, sağlıklı bir şekilde, deniz turizminden de, kazanç sağlayacak. Altyapı çalışmalarımızla ile Yakakent’i adeta oya işler gibi, işledik.”
Bu altyapı projesinin tamamlanması ile ilçelerinin daha da gelişeceğini söyleyen Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, “İlçemize yapılan altyapı yatırımlarından ve katkılarından dolayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Genel Sekreteri Coşkun Öncel, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu ve gece gündüzlü titizlikle çalışan SASKİ personeline de teşekkür ediyoruz. Yıllardan beri ilçemizin en büyük sorunu olan, kanalizasyon problemi de projenin tamamlanması ile birlikte, ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.