Tıp dünyasını heyecanlandıran keşif

6’ncı yüzyıldan kalma el yazması kitapta Hipokrat’ın bir reçetesi bulundu.

Tıp dünyasını heyecanlandıran keşif

Tıp biliminin kurucularından Hipokrat`ın reçetesinin yazılı olduğu kitabın deriden yapılan çift katmanlı bir kitap `palmesit` el yazması olduğu belirlendi. Bin 500 yıllık kitabın ikinci katmanında ise M.S. 5`inci yüzyılda ya da 6`ncı yüzyılın erken dönemlerinde Süryanice yazılmış bir İncil bulunduğu açıklandı.

Mısır eski Eserler Bakanlığı`nın Arkeolojik Belgeleme Birimi Başkanı Ahmed en Nimer, o dönemde kitap sayfaları çok pahalı olduğundan böyle bir yönteme başvurulduğunu açıkladı. İncil`in 2`inci yüzyılda Yunanca`dan Süryanice`ye çevrildiği düşünülüyor. Günümüzde doktorların mesleklerini icra etmeye başlamadan önce ettikleri yeminin sahibi olanHipokrat`ın reçetesinde tam olarak ne yazdığı açıklanmadı. Kitabede kime ait olduğu bilinmeyen 3 reçete olduğu ve reçetelerden birinde kullanılan bitkilerin resimlerinin olduğu açıklandı.

KEŞİF TÖRENLE DUYRULDU

Keşif, geçen hafta düzenlenen bir törende Eski Eserler Bakanı Dr. Halid Anani tarafından duyuruldu. Törene kültür, teknoloji, enformasyon ve turizmle ilgili 4 bakan daha katıldı.

haber7EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun şehidine ağladı Samsun şehidine ağladıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduBüyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollarda Büyükşehir Belediyesi 'güvenli ulaşım' için yollardaAltın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları